Deck 4: Purchase Specifications

ملء الشاشة (f)
exit full mode
سؤال
Perishable products are seasonal, are more frequently purchased, and their prices are less stable.
استخدم زر المسافة أو
up arrow
down arrow
لقلب البطاقة.
سؤال
The information you need for making product decisions includes all the following except:

A) Menu and ingredient information from the chef
B) Budget information from the manager
C) The waitstaff's item preferences
D) Price and quality information from vendors
سؤال
Once you create your purchase specifications, you won't need to review or revise them until your chef writes a new menu.
سؤال
Par levels for the inventory are set amounts that maintain enough stock, but not more than is necessary for your business volume.
سؤال
Calculating yield percentage tells you whether or not your customers will be satisfied with their portion sizes.
سؤال
When purchasing, what is the most important price consideration?

A) As-purchased price
B) Delivery costs
C) Cost factor
D) Vendor perks
سؤال
You are purchasing cans of tomato sauce for your restaurant. Assuming a safety stock of one day, a lead time of two days, and a daily usage of ten cans, how many cans should your order quantity be?

A) 15
B) 20
C) 30
D) 10
سؤال
You have purchased one 50-pound case of 80 potatoes for $16.00. After cleaning and peeling the potatoes, the case yields an edible weight of 42 pounds. What is the end-product price per pound?

A) $.48
B) $.42
C) $.32
D) $.38
سؤال
Costs of acquisition are generally higher when you order in bulk quantities, less frequently.
سؤال
You have purchased one 50-pound case of 80 potatoes for $16.00. What is the cost of one potato?

A) $.50
B) $.75
C) $.30
D) $.20
سؤال
You are preparing 12-ounce rib-eye steaks from a prime beef rib. The purchase weight is 22 pounds. Price per pound is $3.85. Waste products (blood and fat) come out to 3 pounds. Secondary cuts are 4.8 pounds at $.85 per pound. What is the cost factor per portion?

A) 1.3
B) 1.8
C) 2.0
D) 1.5
سؤال
Safety stock is the extra amount of product that you keep on hand to ensure that you will have time to order more of that product before you run out.
سؤال
You are preparing 12-ounce rib-eye steaks from a prime beef rib. The purchase weight is 22 pounds. Price per pound is $3.85. Waste products (blood and fat) come out to 3 pounds. Secondary cuts are 4.8 pounds at $.85 per pound. What is the usable weight of the primary cut?

A) 13.7 pounds
B) 15.5 pounds
C) 14.2 pounds
D) 9.9 pounds
سؤال
You have purchased one 50-pound case of 80 potatoes for $16.00. What is the cost of one pound of potatoes?

A) $.32
B) $.48
C) $.16
D) $.24
سؤال
The difference between end-product price and as-purchased price is negligible.
سؤال
You have purchased one 50-pound case of 80 potatoes for $16.00. After cleaning and peeling the potatoes, the case yields an edible weight of 42 pounds. What is the yield percentage?

A) 50 percent
B) 42 percent
C) 84 percent
D) 110 percent
سؤال
Most products have about the same value for all food service operators.
سؤال
Your role as a purchaser is to make sure the quality of the products you receive from a vendor matches your specifications, which are based on your menu and market.
سؤال
You should test products using the same conditions under which they would normally be used.
سؤال
You are preparing 12-ounce rib-eye steaks from a prime beef rib. The purchase weight is 22 pounds. Price per pound is $3.85. Waste products (blood and fat) come out to 3 pounds. Secondary cuts are 4.8 pounds at $.85 per pound. What is the cost per servable pound?

A) $5.96
B) $4.96
C) $5.15
D) $3.85
سؤال
What is a "make or buy" decision?
سؤال
What is a yield percent?
سؤال
What is volume pricing?
سؤال
Describe a perpetual inventory.
سؤال
Describe a butcher test.
سؤال
What is a lead time?
سؤال
What is a cost factor?
سؤال
What is a can-cutting test?
سؤال
What is a market report?
سؤال
Define yield.
فتح الحزمة
قم بالتسجيل لفتح البطاقات في هذه المجموعة!
Unlock Deck
Unlock Deck
1/30
auto play flashcards
العب
simple tutorial
ملء الشاشة (f)
exit full mode
Deck 4: Purchase Specifications
1
Perishable products are seasonal, are more frequently purchased, and their prices are less stable.
True
2
The information you need for making product decisions includes all the following except:

A) Menu and ingredient information from the chef
B) Budget information from the manager
C) The waitstaff's item preferences
D) Price and quality information from vendors
C
3
Once you create your purchase specifications, you won't need to review or revise them until your chef writes a new menu.
False
4
Par levels for the inventory are set amounts that maintain enough stock, but not more than is necessary for your business volume.
فتح الحزمة
افتح القفل للوصول البطاقات البالغ عددها 30 في هذه المجموعة.
فتح الحزمة
k this deck
5
Calculating yield percentage tells you whether or not your customers will be satisfied with their portion sizes.
فتح الحزمة
افتح القفل للوصول البطاقات البالغ عددها 30 في هذه المجموعة.
فتح الحزمة
k this deck
6
When purchasing, what is the most important price consideration?

A) As-purchased price
B) Delivery costs
C) Cost factor
D) Vendor perks
فتح الحزمة
افتح القفل للوصول البطاقات البالغ عددها 30 في هذه المجموعة.
فتح الحزمة
k this deck
7
You are purchasing cans of tomato sauce for your restaurant. Assuming a safety stock of one day, a lead time of two days, and a daily usage of ten cans, how many cans should your order quantity be?

A) 15
B) 20
C) 30
D) 10
فتح الحزمة
افتح القفل للوصول البطاقات البالغ عددها 30 في هذه المجموعة.
فتح الحزمة
k this deck
8
You have purchased one 50-pound case of 80 potatoes for $16.00. After cleaning and peeling the potatoes, the case yields an edible weight of 42 pounds. What is the end-product price per pound?

A) $.48
B) $.42
C) $.32
D) $.38
فتح الحزمة
افتح القفل للوصول البطاقات البالغ عددها 30 في هذه المجموعة.
فتح الحزمة
k this deck
9
Costs of acquisition are generally higher when you order in bulk quantities, less frequently.
فتح الحزمة
افتح القفل للوصول البطاقات البالغ عددها 30 في هذه المجموعة.
فتح الحزمة
k this deck
10
You have purchased one 50-pound case of 80 potatoes for $16.00. What is the cost of one potato?

A) $.50
B) $.75
C) $.30
D) $.20
فتح الحزمة
افتح القفل للوصول البطاقات البالغ عددها 30 في هذه المجموعة.
فتح الحزمة
k this deck
11
You are preparing 12-ounce rib-eye steaks from a prime beef rib. The purchase weight is 22 pounds. Price per pound is $3.85. Waste products (blood and fat) come out to 3 pounds. Secondary cuts are 4.8 pounds at $.85 per pound. What is the cost factor per portion?

A) 1.3
B) 1.8
C) 2.0
D) 1.5
فتح الحزمة
افتح القفل للوصول البطاقات البالغ عددها 30 في هذه المجموعة.
فتح الحزمة
k this deck
12
Safety stock is the extra amount of product that you keep on hand to ensure that you will have time to order more of that product before you run out.
فتح الحزمة
افتح القفل للوصول البطاقات البالغ عددها 30 في هذه المجموعة.
فتح الحزمة
k this deck
13
You are preparing 12-ounce rib-eye steaks from a prime beef rib. The purchase weight is 22 pounds. Price per pound is $3.85. Waste products (blood and fat) come out to 3 pounds. Secondary cuts are 4.8 pounds at $.85 per pound. What is the usable weight of the primary cut?

A) 13.7 pounds
B) 15.5 pounds
C) 14.2 pounds
D) 9.9 pounds
فتح الحزمة
افتح القفل للوصول البطاقات البالغ عددها 30 في هذه المجموعة.
فتح الحزمة
k this deck
14
You have purchased one 50-pound case of 80 potatoes for $16.00. What is the cost of one pound of potatoes?

A) $.32
B) $.48
C) $.16
D) $.24
فتح الحزمة
افتح القفل للوصول البطاقات البالغ عددها 30 في هذه المجموعة.
فتح الحزمة
k this deck
15
The difference between end-product price and as-purchased price is negligible.
فتح الحزمة
افتح القفل للوصول البطاقات البالغ عددها 30 في هذه المجموعة.
فتح الحزمة
k this deck
16
You have purchased one 50-pound case of 80 potatoes for $16.00. After cleaning and peeling the potatoes, the case yields an edible weight of 42 pounds. What is the yield percentage?

A) 50 percent
B) 42 percent
C) 84 percent
D) 110 percent
فتح الحزمة
افتح القفل للوصول البطاقات البالغ عددها 30 في هذه المجموعة.
فتح الحزمة
k this deck
17
Most products have about the same value for all food service operators.
فتح الحزمة
افتح القفل للوصول البطاقات البالغ عددها 30 في هذه المجموعة.
فتح الحزمة
k this deck
18
Your role as a purchaser is to make sure the quality of the products you receive from a vendor matches your specifications, which are based on your menu and market.
فتح الحزمة
افتح القفل للوصول البطاقات البالغ عددها 30 في هذه المجموعة.
فتح الحزمة
k this deck
19
You should test products using the same conditions under which they would normally be used.
فتح الحزمة
افتح القفل للوصول البطاقات البالغ عددها 30 في هذه المجموعة.
فتح الحزمة
k this deck
20
You are preparing 12-ounce rib-eye steaks from a prime beef rib. The purchase weight is 22 pounds. Price per pound is $3.85. Waste products (blood and fat) come out to 3 pounds. Secondary cuts are 4.8 pounds at $.85 per pound. What is the cost per servable pound?

A) $5.96
B) $4.96
C) $5.15
D) $3.85
فتح الحزمة
افتح القفل للوصول البطاقات البالغ عددها 30 في هذه المجموعة.
فتح الحزمة
k this deck
21
What is a "make or buy" decision?
فتح الحزمة
افتح القفل للوصول البطاقات البالغ عددها 30 في هذه المجموعة.
فتح الحزمة
k this deck
22
What is a yield percent?
فتح الحزمة
افتح القفل للوصول البطاقات البالغ عددها 30 في هذه المجموعة.
فتح الحزمة
k this deck
23
What is volume pricing?
فتح الحزمة
افتح القفل للوصول البطاقات البالغ عددها 30 في هذه المجموعة.
فتح الحزمة
k this deck
24
Describe a perpetual inventory.
فتح الحزمة
افتح القفل للوصول البطاقات البالغ عددها 30 في هذه المجموعة.
فتح الحزمة
k this deck
25
Describe a butcher test.
فتح الحزمة
افتح القفل للوصول البطاقات البالغ عددها 30 في هذه المجموعة.
فتح الحزمة
k this deck
26
What is a lead time?
فتح الحزمة
افتح القفل للوصول البطاقات البالغ عددها 30 في هذه المجموعة.
فتح الحزمة
k this deck
27
What is a cost factor?
فتح الحزمة
افتح القفل للوصول البطاقات البالغ عددها 30 في هذه المجموعة.
فتح الحزمة
k this deck
28
What is a can-cutting test?
فتح الحزمة
افتح القفل للوصول البطاقات البالغ عددها 30 في هذه المجموعة.
فتح الحزمة
k this deck
29
What is a market report?
فتح الحزمة
افتح القفل للوصول البطاقات البالغ عددها 30 في هذه المجموعة.
فتح الحزمة
k this deck
30
Define yield.
فتح الحزمة
افتح القفل للوصول البطاقات البالغ عددها 30 في هذه المجموعة.
فتح الحزمة
k this deck
locked card icon
فتح الحزمة
افتح القفل للوصول البطاقات البالغ عددها 30 في هذه المجموعة.