Deck 21: Incremental Analysis
سؤال
سؤال
سؤال
سؤال
سؤال
سؤال
سؤال
سؤال
سؤال
سؤال
سؤال
سؤال
سؤال
سؤال
سؤال
سؤال
فتح الحزمة
قم بالتسجيل لفتح البطاقات في هذه المجموعة!
Unlock Deck
Unlock Deck
1/16
العب
ملء الشاشة (f)
Deck 21: Incremental Analysis
1
Which of the following would be least relevant in deciding whether to further process a joint product past the split-off point?
A) Incremental revenue earned from additional processing.
B) Incremental costs incurred as a result of additional processing.
C) Joint costs allocated to the joint product at the split-off point.
D) Customer demand for the product that emerges from additional processing.
A) Incremental revenue earned from additional processing.
B) Incremental costs incurred as a result of additional processing.
C) Joint costs allocated to the joint product at the split-off point.
D) Customer demand for the product that emerges from additional processing.
Joint costs allocated to the joint product at the split-off point.
2
Johnson produces 7,000 skateboards each month, which it sells for $60 each. Variable costs are $25 per unit, and fixed costs are $95,000 per month. A Canadian company has offered to buy an additional 1,000 skateboards for $30 per unit. Assuming that normal sales volume and fixed costs remain unchanged, filling this special order will cause Johnson's operating income to:
A) Decrease by $30,000.
B) Decrease by $6,250.
C) Decrease by $5,000.
D) Increase by $5,000.
A) Decrease by $30,000.
B) Decrease by $6,250.
C) Decrease by $5,000.
D) Increase by $5,000.
Increase by $5,000.
3
ILF makes 2,000 waterproof mattresses annually to be used in one of its products. The unit cost of the mattresses includes variable costs of $45 and fixed costs of $30. If the mattresses were purchased from an outside supplier, 60% of the fixed costs could be eliminated. Buying mattresses from an outside supplier at a price of $50 each would cause ILF's operating income to:
A) Increase by $26,000.
B) Increase by $30,000.
C) Increase by $6,000.
D) Decrease by $10,000.
A) Increase by $26,000.
B) Increase by $30,000.
C) Increase by $6,000.
D) Decrease by $10,000.
Increase by $26,000.
4
The decision to rework a defective batch of products will improve net income whenever the incremental revenue earned as a result of the decision exceeds:
A) The variable costs of reworking the batch.
B) The incremental cost of reworking the batch.
C) The average cost per unit associated with reworking the batch.
D) The cash expenditure to rework the batch.
A) The variable costs of reworking the batch.
B) The incremental cost of reworking the batch.
C) The average cost per unit associated with reworking the batch.
D) The cash expenditure to rework the batch.
فتح الحزمة
افتح القفل للوصول البطاقات البالغ عددها 16 في هذه المجموعة.
فتح الحزمة
k this deck
5
Which of the following costs is generally considered irrelevant in incremental analysis?
A) Sunk costs.
B) Out-of-pocket costs.
C) Incremental costs.
D) Opportunity costs.
A) Sunk costs.
B) Out-of-pocket costs.
C) Incremental costs.
D) Opportunity costs.
فتح الحزمة
افتح القفل للوصول البطاقات البالغ عددها 16 في هذه المجموعة.
فتح الحزمة
k this deck
6
When constrained by a limiting resource, managers often seek to produce those products which have:
A) The highest selling prices.
B) The lowest average cost per unit.
C) The highest contribution margin per unit of limiting resource.
D) The highest contribution margin ratios.
A) The highest selling prices.
B) The lowest average cost per unit.
C) The highest contribution margin per unit of limiting resource.
D) The highest contribution margin ratios.
فتح الحزمة
افتح القفل للوصول البطاقات البالغ عددها 16 في هذه المجموعة.
فتح الحزمة
k this deck
7
The average total cost of producing Z-12 is $35 per unit. The average variable cost associated with the production of Z-12 is $12 per unit, of which $2 is manufacturing overhead. The normal selling price of Z-12 is $50 per unit. If excess capacity exists, a special order for Z-12 will increase net operating income if it is priced over at least:
A) $50 per unit.
B) $35 per unit.
C) $12 per unit.
D) $10 per unit.
A) $50 per unit.
B) $35 per unit.
C) $12 per unit.
D) $10 per unit.
فتح الحزمة
افتح القفل للوصول البطاقات البالغ عددها 16 في هذه المجموعة.
فتح الحزمة
k this deck
8
When deciding whether to make or buy a component part, the most relevant consideration is often:
A) The average total cost of making the part.
B) The unavoidable fixed manufacturing costs.
C) The variable manufacturing costs per unit.
D) The sunk cost of equipment used to manufacture the part.
A) The average total cost of making the part.
B) The unavoidable fixed manufacturing costs.
C) The variable manufacturing costs per unit.
D) The sunk cost of equipment used to manufacture the part.
فتح الحزمة
افتح القفل للوصول البطاقات البالغ عددها 16 في هذه المجموعة.
فتح الحزمة
k this deck
9
Products for which sales of one contribute to the sales of another are called:
A) Complementary products.
B) Joint products.
C) Common products.
D) Dependent products.
A) Complementary products.
B) Joint products.
C) Common products.
D) Dependent products.
فتح الحزمة
افتح القفل للوصول البطاقات البالغ عددها 16 في هذه المجموعة.
فتح الحزمة
k this deck
10
Opportunity costs represent:
A) Cash expenditures for business opportunities.
B) Benefits foregone.
C) Costs avoided by making a particular decision.
D) Indirect costs typically classified as manufacturing overhead.
A) Cash expenditures for business opportunities.
B) Benefits foregone.
C) Costs avoided by making a particular decision.
D) Indirect costs typically classified as manufacturing overhead.
فتح الحزمة
افتح القفل للوصول البطاقات البالغ عددها 16 في هذه المجموعة.
فتح الحزمة
k this deck
11
Technical Chemical manufactures two products as part of a joint process: MB and EB. Joint costs up to the split-off point total $70,000, and are allocated to each line of product in proportion to its relative sales value. At the split-off point, product MB can be sold for $85,000, and EB can be sold for $25,000. At an incremental cost of $30,000, MB can be processed into MB-2 and sold for $105,000. At an incremental cost of $25,000, EB can be processed into EB-2 and sold for $62,500.
a) Joint costs allocated to product MB total (round your percentage calculations to a whole number): $____________
b) Joint costs allocated to product EB total (round your percentage calculations to a whole number): $____________
c) The net change in operating income resulting from a decision to manufacture MB-2 is (specify whether the change is an increase or a decrease): $____________
d) The net change in operating income resulting from a decision to manufacture EB-2 is (specify whether the change is an increase or a decrease): $____________
e) The net change in operating income resulting from a decision to manufacture both MB-2 and EB-2 is (specify whether the change is an increase or a decrease): $____________
a) Joint costs allocated to product MB total (round your percentage calculations to a whole number): $____________
b) Joint costs allocated to product EB total (round your percentage calculations to a whole number): $____________
c) The net change in operating income resulting from a decision to manufacture MB-2 is (specify whether the change is an increase or a decrease): $____________
d) The net change in operating income resulting from a decision to manufacture EB-2 is (specify whether the change is an increase or a decrease): $____________
e) The net change in operating income resulting from a decision to manufacture both MB-2 and EB-2 is (specify whether the change is an increase or a decrease): $____________
فتح الحزمة
افتح القفل للوصول البطاقات البالغ عددها 16 في هذه المجموعة.
فتح الحزمة
k this deck
12
A job of 1,000 VCRs manufactured by K Corp. contains defective parts. The cost incurred in manufacturing these defective units is $140,000. K Corp. can sell these units as scrap materials for $45 per unit or repair all 1,000 units at a total cost of $70,000. If the units are repaired, they can be sold at the normal price of $200 per unit.
-What will be the total amount of the loss incurred by K Corp. on the sale of these units if they are sold for scrap at $45 per unit?
$____________ loss
-What will be the total amount of the loss incurred by K Corp. on the sale of these units if they are sold for scrap at $45 per unit?
$____________ loss
فتح الحزمة
افتح القفل للوصول البطاقات البالغ عددها 16 في هذه المجموعة.
فتح الحزمة
k this deck
13
A job of 1,000 VCRs manufactured by K Corp. contains defective parts. The cost incurred in manufacturing these defective units is $140,000. K Corp. can sell these units as scrap materials for $45 per unit or repair all 1,000 units at a total cost of $70,000. If the units are repaired, they can be sold at the normal price of $200 per unit.
-What will be the average per unit manufacturing cost of the VCR, including repair costs, assuming that K Corp. does the repairs? $____________ per unit
-What will be the average per unit manufacturing cost of the VCR, including repair costs, assuming that K Corp. does the repairs? $____________ per unit
فتح الحزمة
افتح القفل للوصول البطاقات البالغ عددها 16 في هذه المجموعة.
فتح الحزمة
k this deck
14
A job of 1,000 VCRs manufactured by K Corp. contains defective parts. The cost incurred in manufacturing these defective units is $140,000. K Corp. can sell these units as scrap materials for $45 per unit or repair all 1,000 units at a total cost of $70,000. If the units are repaired, they can be sold at the normal price of $200 per unit.
-What will be the total amount of the loss incurred by K Corp. on the sale of these units if they are repaired and sold for $200 per unit? $____________ loss
-What will be the total amount of the loss incurred by K Corp. on the sale of these units if they are repaired and sold for $200 per unit? $____________ loss
فتح الحزمة
افتح القفل للوصول البطاقات البالغ عددها 16 في هذه المجموعة.
فتح الحزمة
k this deck
15
A job of 1,000 VCRs manufactured by K Corp. contains defective parts. The cost incurred in manufacturing these defective units is $140,000. K Corp. can sell these units as scrap materials for $45 per unit or repair all 1,000 units at a total cost of $70,000. If the units are repaired, they can be sold at the normal price of $200 per unit.
-What is the relevant cost to K Corp. in deciding whether or not to repair the units? (State this cost as a total amount for all 1,000 units.) $____________
-What is the relevant cost to K Corp. in deciding whether or not to repair the units? (State this cost as a total amount for all 1,000 units.) $____________
فتح الحزمة
افتح القفل للوصول البطاقات البالغ عددها 16 في هذه المجموعة.
فتح الحزمة
k this deck
16
A job of 1,000 VCRs manufactured by K Corp. contains defective parts. The cost incurred in manufacturing these defective units is $140,000. K Corp. can sell these units as scrap materials for $45 per unit or repair all 1,000 units at a total cost of $70,000. If the units are repaired, they can be sold at the normal price of $200 per unit.
-Should K Corp. (1) sell the units for scrap or (2) repair the units? Underline the most profitable action, and indicate the amount of the net financial benefit of this action to the company. $____________
-Should K Corp. (1) sell the units for scrap or (2) repair the units? Underline the most profitable action, and indicate the amount of the net financial benefit of this action to the company. $____________
فتح الحزمة
افتح القفل للوصول البطاقات البالغ عددها 16 في هذه المجموعة.
فتح الحزمة
k this deck