Cost-volume-profit of a Make/buy Decision
Elly Industries is a multiproduct company that currently manufactures 30,000 units of Part MR24 each month for use in production.The facilities now being used to produce Part MR24 have affixed monthly cost of $150,000 and a capacity to produce 84,000 units per month.If Elly were to buy Part MR24 from an outside supplier,the facilities would be idle,but its fixed costs would continue at 40 percent of its present amount.The variable production costs of Part MR24 are $11 per unit.
Required:
a.If Elly Industries continues to use 30,000 units of Part MR24 each month,it would realize a net benefit by purchasing Part MR24 from an outside supplier only if the supplier's unit price is less than how much?
b.If Elly Industries can obtain Part MR24 from an outside supplier at a unit purchase price of $12.875,what is the monthly usage at which it will be indifferent between purchasing and making Part MR24?
Correct Answer:
Verified
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q1: Fixed,Variable,and Average Costs
Midstate University is trying to
Q2: Cost,Volume,Profit Analysis
With the possibility of the US
Q3: Cost,Volume,Profit Analysis
Leslie Mittelberg is considering the wholesaling
Q5: Make Buy
A company has needs 10,000 units
Q6: Make/Buy and the Opportunity Cost of Freed
Q7: Cost,Volume,Profit Analysis
Kalifo Company manufactures a line of
Q8: The Elements of Cost Volume Profit
The M
Q9: Breakeven and Cost-Volume-Profit with Taxes
DisKing Company is
Q10: Fixed and Variable Costs
The university athletic department
Q11: Multiple Product Cost Volume Profit
A company sells
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents