Yuma,Inc.manufactures teddy bears and dolls.Currently,Yuma makes 2,000 teddy bears each month.Each teddy bear uses $2.00 in direct materials and $0.50 in direct labor.Yuma uses two activities in manufacturing the teddy bears: Sewing and Processing.The cost associated with Sewing is $15,000 a month,allocated on the basis of direct labor hours.The cost associated with Processing is $10,000 a month,allocated on the basis of batches.Teddy bears use 1/2 of the direct labor hours,and 35% of total batches.What is the total manufacturing cost for one teddy bear?
A) $2.50
B) $4.50
C) $7.00
D) $8.00
Correct Answer:
Verified
Q63: Sherman,Inc.manufactures chainsaws that sell for $58.Each chainsaw
Q64: Parsons and Sons Woodworks manufactures baseball bats
Q65: Yallow,Inc.manufactures teddy bears and dolls.Currently,Yallow makes 2,000
Q66: Hadley,Inc.manufactures a product that uses $15 in
Q67: Sherman,Inc.manufactures chainsaws that sell for $58.Each chainsaw
Q69: Calverton,Inc.produces two different products (Standard and Luxury)using
Q70: Jackson,Inc.produces two different products (Product 5 and
Q71: Pima,Inc.manufactures calculators that sell for $40 each.Each
Q72: Calverton,Inc.produces two different products (Standard and Luxury)using
Q73: Pima,Inc.manufactures calculators that sell for $40 each.Each
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents