Maple Inc.manufactures a product that costs $45 per unit plus $50,000 in fixed costs each month.Maple currently sells 5,000 of these units per month for $60 each.If Maple leased a machine for $30,000 a month,it could add features to the product that would allow it to increase the selling price.It would cost an additional $10 per unit to add these features.How much would Maple have to charge for the product with additional features to make it worthwhile to lease the machine?
A) $55
B) $60
C) $71
D) $76
Correct Answer:
Verified
Q88: It costs Hickory,Inc.$220 per unit to manufacture
Q89: It costs Camp,Inc.$35 per unit to manufacture
Q90: When a firm has limited direct labor
Q91: Spencer Inc.manufactures a product that costs $36
Q92: Underwood,Inc.manufactures two products.It currently has 2,000 hours
Q94: Castle Corp.produces three products,and is currently facing
Q95: Dardon Company currently produces three products from
Q96: Underwood,Inc.manufactures two products.It currently has 2,000 hours
Q97: Dundee Company currently produces three products from
Q98: Hamilton,Inc.has two divisions,Parker and Blaine.Following is the
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents