The Ornate Company produces a single product and has total costs ranging from $321,875 (at 20,000 units) to $966,875 (at 80,000 units). Sales volume in 2020 was 32,000, and operating income was $45,125. Ornate's product is highly specialized; therefore, no units are kept in inventory.
Required:
(a.) Determine the cost equation for Ornate's costs.
(b.) Prepare a contribution margin income statement for 2020 including separate columns for total dollars, per unit dollars, and percentages.
(c.) Determine the break-even point (in units and in dollars).
Correct Answer:
Verified
Variable cost per unit = ($966,875 ...
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q109: Market Products, Inc., has found that
Q110: Barnard Enterprises had an average cost of
Q111: Argo Company ran a regression analysis
Q112: New Venture, Inc. has received a contract
Q113: Yates Corp. wants to develop a
Q115: Iowa Enterprises had an average cost of
Q116: Describe the engineering method of cost estimation.
Q117: Clough Company is interested in establishing
Q118: Washington Products had costs of $600,000 when
Q119: Below are several examples of costs that
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents