Solved

Razor Corporation Produces and Sells a Single Product at $40

Question 145

Essay

Razor Corporation produces and sells a single product at $40 per unit. During 2019, the company produced 200,000 units, 160,000 of which were sold during the year. All ending inventory was in finished goods inventory; there was no inventory on hand at the beginning of the year. The following data relate to the company's production process:
 Direct materials $550,000 Direct labor 400,000 Variable Manufacturing overhead 100,000 Fixed manufacturing overhead 300,000 Variable marketing and administrative 160,000 Fixed marketing and administrative 110,000\begin{array} { l c } \text { Direct materials } & \$ 550,000 \\\text { Direct labor } & 400,000 \\\text { Variable Manufacturing overhead } & 100,000 \\\text { Fixed manufacturing overhead } & 300,000 \\\text { Variable marketing and administrative } & 160,000 \\\text { Fixed marketing and administrative } & 110,000\end{array}
Required:
Calculate the following.
(a) The unit cost of ending inventory on the balance sheet prepared for stockholders.
(b) The unit cost of ending inventory on a variable costing balance sheet.
(c) The operating income using absorption costing.
(d) The operating income using variable costing.
(e) The ending inventory using absorption costing.
(f) The ending inventory using variable costing.
(g) A reconciliation of the difference in operating income between absorption costing and variable costing using the shortcut method.

Correct Answer:

verifed

Verified

(a) $6.75 [($550,000 + $400,000 + $100,0...

View Answer

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents