Sugar costs $1.55 per pound, and lemons cost $0.47 each.You sell lemonade for $1.35 per glass.Write S for the pounds of sugar used, L for the number of lemons used, G for the number of glasses of lemonade you sell, and P for the profit, in dollars, you make.Express using a formula your profit in terms of pounds of sugar used, number of lemons used, and number of glasses of lemonade sold.
A)
B)
C)
D)
Correct Answer:
Verified
Q1: The temperature of an oven remains constant
Q3: An initial investment of $545.45 declines at
Q4: A woman's height is proportional to her
Q5: If you work 42 hours per week,
Q6: If a formula does not match a
Q7: The weight of a pizza with fixed
Q8: With no advertising your newspaper has a
Q9: When formulas are used to represent verbal
Q10: Verifying agreement at several points assures that
Q11: If I make $23 per hour then
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents