Reference: 11-02
The Litton Company has established standards as follows:
Direct material 3 kg @ $4/kg = $12 per unit
Direct labour 2 hrs. @ $8/hr. = $16 per unit
Variable manuf. overhead 2 hrs. @ $5/hr. = $10 per unit
Actual production figures for the past year are given below. The company records the materials price variance when materials are purchased. The company applies variable manufacturing overhead to products on the basis of direct labour hours.
-Information on Kennedy Company's direct material costs follows: What was the actual purchase price per unit, rounded to the nearest penny?
A) $3.75.
B) $3.06.
C) $3.11.
D) $3.45.
Correct Answer:
Verified
Q6: Reference: 11-03
The Albright Company uses standard
Q7: Reference: 11-03
The Albright Company uses standard
Q9: Reference: 11-03
The Albright Company uses standard
Q10: Reference: 11-02
The Litton Company has established
Q12: Reference: 11-03
The Albright Company uses standard
Q13: Reference: 11-11
The Clark Company makes a
Q14: Reference: 11-11
The Clark Company makes a
Q15: Reference: 11-11
The Clark Company makes a
Q16: Reference: 11-02
The Litton Company has established
Q57: The following materials standards have been established
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents