Solved

Shipp Inc Manufactures a Product Requiring Two Pounds of Direct Material

Question 135

Multiple Choice

Shipp Inc. manufactures a product requiring two pounds of direct material. During 2016 Shipp purchases 24000 pounds of material for $99200 when the standard price per pound is $4. During 2016 Shipp uses 22000 pounds to make 12000 products. The standard direct material cost per unit of finished product is


A) $8.27.
B) $9.01.
C) $8.00.
D) $8.53.

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents