Write the rate as a unit rate rounded to the nearest hundredth. April pays $2.40 for 5 pounds of bananas.
Correct Answer:
Verified
Q76: The weight of a child in 1990
Q77: Solve the proportion. Q78: Evaluate the expression for the given values Q79: Solve the inequality. Write your answer in Q80: Translate the sentence into a mathematical inequality. Q82: A stock closed at $12.80 on Monday. Q83: Simplify by collecting the like terms. Then Q84: Write the phrase as an algebraic expression. Q85: Is x = -1 a solution to Q86: Find the unit cost to three decimal
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents