We have $18.54 to spend on vegetable plants for our garden. Tomato plants cost $0.81 each, and pepper plants cost $0.36 each. There is space in the garden for 29 plants.
How many of each are bought?
A) 15 tomatoes and 14 peppers
B) 11 tomatoes and 18 peppers
C) 14 tomatoes and 15 peppers
D) 18 tomatoes and 11 peppers
Correct Answer:
Verified
Q38: Solve the equation
Q39: For a certain line, a run of
Q40: The figure below shows a simplified pattern
Q41: At the outside wall the roof is
Q42: Solve the equation
Q44: The following table shows the running
Q45: The following table shows the running
Q46: Suppose
Q47: A line through (8, 5) has slope
Q48: At a distance 4 miles west of
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents