We have $12.26 to spend on vegetable plants for our garden. Tomato plants cost $0.83 each, and pepper plants cost $0.33 each. There is space in the garden for 22 plants.
How many of each are bought?
A) 8 tomatoes and 14 peppers
B) 12 tomatoes and 10 peppers
C) 14 tomatoes and 8 peppers
D) 15 tomatoes and 16 peppers
Correct Answer:
Verified
Q63: Solve the equation
Q64: A line through (5, 6) has slope
Q65: At the outside wall the roof is
Q66: The following table shows the running
Q67: Find a linear model for the
Q69: Solve the equation
Q70: The following table shows the gross
Q71: The following table shows the number
Q72: The following table shows the depth
Q73: At a distance 6 miles west of
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents