Sugar costs $1.62 per pound, and lemons cost $0.64 each. You sell lemonade for $1.75 per glass. Write S for the pounds of sugar used, L for the number of lemons used, for the number of glasses
Of lemonade you sell, and P for the profit, in dollars, you make. Express using a formula your profit in
Terms of pounds of sugar used, number of lemons used, and number of glasses of lemonade sold.
A)
B)
C)
D)
Correct Answer:
Verified
Q1: Choose the answer that best completes the
Q28: Q29: Below is a graph of a Q30: The following table shows the number Q31: A balloon that originally holds 13.6 Q32: The following table shows some function Q34: Below is a graph of a Unlock this Answer For Free Now! View this answer and more for free by performing one of the following actions Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks Unlock quizzes for free by uploading documents