Solved

Sugar Costs $1 ρ=1.35G1.27S0.47L\rho = 1.35 G - 1.27 S - 0.47 L

Question 75

Multiple Choice

Sugar costs $1.27 per pound, and lemons cost $0.47 each. You sell lemonade for $1.35 per glass. Write S for the pounds of sugar used, L for the number of lemons used, G for the number of glasses
Of lemonade you sell, and P for the profit, in dollars, you make. Express using a formula your profit in
Terms of pounds of sugar used, number of lemons used, and number of glasses of lemonade sold.


A) ρ=1.35G1.27S0.47L\rho = 1.35 G - 1.27 S - 0.47 L
B) ρ=1.35G+1.27S+0.47L\rho = 1.35 G + 1.27 S + 0.47 L
C) ρ=1.27S+0.47L1.35G\rho = 1.27 S + 0.47 L - 1.35 G
D) P+1.27G+1.3550.47LP + 1.27 G + 1.355 - 0.47 L

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents