Multiple Choice
Paint costing $20 per gallon is to be mixed with 5 gallons of paint thinner costing $3 per gallon to make a paint that can be sold for $15 per gallon. Refer to the table below and compute how much of the new paint mixture will be produced. Paint gal Thinner gal Mixture gal
A) 14 gal
B) 13 gal
C) 18 gal
D) 15 gal
E) 17 gal
Correct Answer:
Verified
Related Questions
Q77: Solve the equation. Q78: The Moon is about Q79: Solve the equation. 3( r - 3) Q80: Identify the terms of the expression. Unlock this Answer For Free Now! View this answer and more for free by performing one of the following actions Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks Unlock quizzes for free by uploading documents