Donny is asked to solve the following problem: If cheese is $1.89 per pound, how much does 0.67 pounds cost? Which computation will answer the question?
A) 1.89 + 0.67
B) 1.89 - 0.67
C) 0.67 - 1.89
D) 0.67 × 1.89
E) 1.89 ÷ 0.67
F) 0.67 ÷ 1.89
Correct Answer:
Verified
Q11: Emmy wants to read an assigned book
Q12: Judy has a 10-page paper to
Q13: A) On the number line below, show
Q14: Use a drawing to help explain
Q15: If two numbers are multiplied, their product
Q17: Which point of A-E would BEST locate
Q18: Which point of A-E would BEST locate
Q19: Which location on the number line indicated
Q20: A) Imagine you were to shade in
Q21: A) Show 1 ÷ 3/8 with a
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents