Kelsey has been making soy candles for friends and family for many years. Recently she debated making an official website to sell her candles to the general public. Her variable cost is $4.20 per unit, and she would sell each candle for $10.00. Her fixed costs will be $418.00 per month. How many units would she need to sell per month, on average, to completely replace her monthly salary of $4,268? Round your final answer to the nearest whole unit.
A) 370 units
B) 663 units
C) 664 units
D) 808 units
Correct Answer:
Verified
Q72: Simone is a staff accountant for a
Q73: Simone is a staff accountant for a
Q74: Carrie is currently a full-time employee at
Q75: Carrie is currently a full-time employee at
Q76: Kelsey has been making soy candles for
Q78: Trevor sculpts unique vases for houseplant when
Q79: Trevor sculpts unique vases for houseplant when
Q80: In an effort to balance financial and
Q81: In an effort to balance financial and
Q82: Sarah is the general manager for an
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents