Use the following information to answer questions
In manufacturing its product, City Manufacturing's recipe requires 3 ounces of Material X at a standard cost of $0.20 per ounce. During January 2010, City bought and used 2,000 ounces of Material X at a cost of $0.18 per ounce and made 700 units of product. The company has estimated that it will produce 750 units of product per month.
-What is City's material price variance?
A) $20 favorable
B) $20 unfavorable
C) $40 favorable
D) $40 unfavorable
E) $60 favorable
Correct Answer:
Verified
Q31: A financial statement typically not included in
Q32: Chandra Corp. always has a 12-month budget
Q33: A rolling budget
A) provides timely information and
Q34: A standard cost represents the
A) benchmark cost
Q35: Which of the following will be considered
Q37: Use the following information to answer questions
Q38: Use the following information to answer questions
Q39: Assume that City purchased 2,000 ounces of
Q40: Use the following information to answer questions
Q41: Use the following information to answer questions
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents