Solved

Kirkland Company Manufactures a Part for Use in Its Production

Question 118

Essay

Kirkland Company manufactures a part for use in its production.When 10,000 units are produced,the costs per unit are:
Kirkland Company manufactures a part for use in its production.When 10,000 units are produced,the costs per unit are:     Mike Company has offered to sell to Kirkland Company 10,000 units of the part for $6.00 per unit.The plant facilities could be used to manufacture another item at a savings of $9,000 if Kirkland accepts the offer.In addition,$1.00 per unit of fixed manufacturing support on the original item would be eliminated. Required: a.What is the relevant cost per unit for the original part? b.Which alternative is best for Kirkland Company? By how much?
Mike Company has offered to sell to Kirkland Company 10,000 units of the part for $6.00 per unit.The plant facilities could be used to manufacture another item at a savings of $9,000 if Kirkland accepts the offer.In addition,$1.00 per unit of fixed manufacturing support on the original item would be eliminated.
Required:
a.What is the relevant cost per unit for the original part?
b.Which alternative is best for Kirkland Company? By how much?

Correct Answer:

verifed

Verified

a.
blured image
b.
blured image The best ...

View Answer

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents