Solved

Jamie's Marginal Utility from Muffins and from Doughnuts (In Utils)is

Question 63

Multiple Choice

Jamie's marginal utility from muffins and from doughnuts (in utils) is shown in the accompanying table. Jamie spends a total of $8 on muffins and/or doughnuts every morning. The price of each muffin is $2 and the price of each doughnut is $1.  Mufins  Per Day  Marginnl Utility  Per Muftin  Deughnuts  Per Day  Marginal Utility  Per Deughnut 140220230415320510\begin{array} { | c | r | r | r | } \hline \begin{array} { c } \text { Mufins } \\\text { Per Day }\end{array} & \begin{array} { c } \text { Marginnl Utility } \\\text { Per Muftin }\end{array} & \begin{array} { c } \text { Deughnuts } \\\text { Per Day }\end{array} & \begin{array} { c } \text { Marginal Utility } \\\text { Per Deughnut }\end{array} \\\hline 1 & 40 & 2 & 20 \\\hline 2 & 30 & 4 & 15 \\\hline 3 & 20 & 5 & 10 \\\hline\end{array} If Jamie consumes 3 muffins a day, then what is her marginal utility per dollar spent on the third muffin?


A) 10
B) 20
C) 30
D) 40

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents