Solved

If the Total Cost of Producing 2 Pounds of Cheese

Question 15

Multiple Choice

If the total cost of producing 2 pounds of cheese is $6 and the total cost of producing 4 pounds of cheese is $8,then:


A) total cost is declining.
B) average total cost is declining.
C) average total cost is increasing.
D) average total cost is constant.
E) total cost is constant.

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents