Solved

If the Total Cost of Producing 6 Units Is $48

Question 28

Multiple Choice

If the total cost of producing 6 units is $48 and the marginal cost of the seventh unit is $15, then:


A) the average total cost of 7 units is $9.
B) the average variable cost of 7 units is $9.
C) fixed costs are $8.
D) fixed costs are $33.
E) none of the above are true.

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents