Solved

Cibolo Company
Cibolo Company Has the Following Information Available for March

Question 137

Multiple Choice

Cibolo Company
Cibolo Company has the following information available for March when 4,200 units were produced (round answers to the nearest dollar) .
 Standards: 4.0 pounds  Material  per unit @ $5.25 per  pound 6.0 hours  Labor  per unit @ $10.00 per  hour \begin{array}{ll}\text { Standards: } &4.0 \text { pounds } \\\text { Material } & \text { per unit @ } \\& \$ 5.25 \text { per } \\& \text { pound } \\& 6.0 \text { hours } \\\text { Labor } & \text { per unit @ } \\& \$ 10.00 \text { per } \\& \text { hour }\end{array}

 Actual:  Material purchased 17,500 pounds @$5.10 Material used 16,700 pounds 25,500 direct1abor hours @ \begin{array}{ll}\text { Actual: } & \\\text { Material purchased } & 17,500 \\& \text { pounds } @ \\& \$ 5.10 \\\text { Material used } & 16,700 \\& \text { pounds } \\25,500 \text { direct1abor hours @ } &\end{array}
$9.85 per hour \$9.85 \text { per hour }






Refer to Cibolo Company.What is the material price variance (based on quantity purchased) ?


A) $2,505 F
B) $2, 505 F
C) $2,625 F
D) $2 ,625 F.

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents