Solved

Dodge Company Produces a Single Product

Question 182

Essay

Dodge Company produces a single product.The company has set the following standards for materials and labour:
Dodge Company produces a single product.The company has set the following standards for materials and labour:   During the past month, the company purchased 7,000 kilograms of direct materials at a cost of $26,250. All of this material was used in the production of 1,300 units of product. Direct labour cost totalled $55,125 for the month. The following variances have been computed:   Required:  a) For direct materials, compute the standard price per kilogram, the standard quantity allowed for materials in total for the month's production, and the standard quantity per unit of product. b) For direct labour, compute the actual direct labour cost per hour for the month and the labour rate variance
During the past month, the company purchased 7,000 kilograms of direct materials at a cost of $26,250. All of this material was used in the production of 1,300 units of product. Direct labour cost totalled $55,125 for the month. The following variances have been computed:
Dodge Company produces a single product.The company has set the following standards for materials and labour:   During the past month, the company purchased 7,000 kilograms of direct materials at a cost of $26,250. All of this material was used in the production of 1,300 units of product. Direct labour cost totalled $55,125 for the month. The following variances have been computed:   Required:  a) For direct materials, compute the standard price per kilogram, the standard quantity allowed for materials in total for the month's production, and the standard quantity per unit of product. b) For direct labour, compute the actual direct labour cost per hour for the month and the labour rate variance
Required:

a) For direct materials, compute the standard price per kilogram, the standard quantity allowed for materials in total for the month's production, and the standard quantity per unit of product.
b) For direct labour, compute the actual direct labour cost per hour for the month and the labour rate variance

Correct Answer:

verifed

Verified

a) The actual cost of material per kilog...

View Answer

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents