Solved

B & B Manufacturing
B & B Manufacturing Produces a Single

Question 61

Multiple Choice

B & B Manufacturing
B & B Manufacturing produces a single product. Last year, the company produced 10 000 units out of which 9500 were sold. There were no units in beginning inventory. The company had the following costs:
 Variable costs per unit:  Production $6.00 Selling and administrative $2.00 Fixed costs (total) : Production $15000 Selling and administrative $10000\begin{array}{cr}\underline{\text { Variable costs per unit: }}\\\text { Production } & \$ 6.00 \\\text { Selling and administrative } & \$ 2.00 \\\underline{\text { Fixed costs (total) :} } & \\ \text { Production } & \$ 15000 \\\text { Selling and administrative } &\$ 10000 \end{array}
-What is the unit product cost using variable costing?


A) $ 8.00
B) $ 6.00
C) $ 7.50
D) $10.50

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents