Solved

Speck Company Manufactures a Part for Its Production Cycle

Question 21

Multiple Choice

Speck Company manufactures a part for its production cycle. The costs per unit for 10,000 units of this part are as follows:
Speck Company manufactures a part for its production cycle. The costs per unit for 10,000 units of this part are as follows:    The fixed factory overhead costs are unavoidable. -Assume that Speck can buy 10,000 units of the part from another producer for $30 each. The facilities currently used to make the part could be rented out to another manufacturer for $40,000 a year. Speck should A)  make the part as that would save $2 per unit. B)  buy the part as that would save $6 per unit. C)  buy the part as that would save $2 per unit. D)  make the part as that would save $6 per unit. The fixed factory overhead costs are unavoidable.
-Assume that Speck can buy 10,000 units of the part from another producer for $30 each. The facilities currently used to make the part could be rented out to another manufacturer for $40,000 a year. Speck should


A) make the part as that would save $2 per unit.
B) buy the part as that would save $6 per unit.
C) buy the part as that would save $2 per unit.
D) make the part as that would save $6 per unit.

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents