Solved

The Lahn Company Produces and Sells a Single Product Actual Cost and Usage Figures for the Past Month Follow

Question 218

Essay

The Lahn Company produces and sells a single product.Standards have been established for the product as follows:
 Direct Materials 5kgs@$3.50/1 b.=$17.50/ unit  Direct Labour 3hrs@$5.50/hr=$16.50/ unit \begin{array}{|l|l|}\hline \text { Direct Materials } & 5 \mathrm{kgs} @ \$ 3.50 / 1 \mathrm{~b} .=\$ 17.50 / \text { unit } \\\hline \text { Direct Labour } & 3 \mathrm{hrs} @ \$ 5.50 / \mathrm{hr}=\$ 16.50 / \text { unit } \\\hline\end{array}
Actual cost and usage figures for the past month follow:
 Units Produced 750 Direct Materials Used 4,000 kilograms  Direct Materials Purchased $14,400(4,500kgs) Direct Labour Cost $11,200(2,000hrs)\begin{array}{|l|r|}\hline \text { Units Produced } & 750 \\\hline \text { Direct Materials Used } & 4,000 \text { kilograms } \\\hline \text { Direct Materials Purchased } & \$ 14,400(4,500 \mathrm{kgs}) \\\hline \text { Direct Labour Cost } & \$ 11,200(2,000 \mathrm{hrs}) \\\hline\end{array}
Required:
Prepare journal entries to record:
a)The purchase of raw materials.
b)The usage of raw materials in production.
c)The incurrence of direct labour cost.

Correct Answer:

verifed

Verified

* $5.50 per hr.* 3 hrs per uni...

View Answer

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents