Services
Discover
Homeschooling
Ask a Question
Log in
Sign up
Filters
Done
Question type:
Essay
Multiple Choice
Short Answer
True False
Matching
Topic
Business
Study Set
Accounting
Quiz 21: Cost-Volume-Profit Analysis
Path 4
Access For Free
Share
All types
Filters
Study Flashcards
Practice Exam
Learn
Question 141
True/False
The type of information provided by managerial accounting differs from the information provided by financial accounting.
Question 142
True/False
The purpose of managerial accounting is to provide managers with information that is useful for internal decision making.
Question 143
Multiple Choice
Antique Works is owned and operated by a craftsman who makes replicas of historic firearms for museums, sportsmen, and collectors. The cost data are as follows:
If Antique expects to sell 40 units per month, what is his margin of safety expressed in units per month?
Question 144
Multiple Choice
Divine Foods produces a gourmet condiment which sells for $16.00 per unit. Variable costs are $6 per unit, and fixed costs are $5,000 per month. If Divine expects to sell 1,500 units, compute the margin of safety in dollars.
Question 145
Multiple Choice
Becky's Bakery sells three large muffins for every two small ones. A small muffin sells for $3.00, with a variable cost of $2.00. A large muffin sells for $5.00 with a variable cost of $2.50. What is the weighted-average contribution margin? (Round your intermediate calculations to one decimal place)
Question 146
Multiple Choice
Browning Company sells two products-X and Y. Product X is sold for $25 per unit and has a variable cost per unit of $15. Product Y is sold for $30 per unit and has a unit variable cost of $20. Total fixed costs for the company are $20,000. Browning Company typically sells three units of Product X for every unit of Product Y. What is the breakeven point in total units?
Question 147
Multiple Choice
Jackson Company has provided the following information regarding the two products that it sells:
Annual fixed costs are $280,000. How many units must be sold in order for Jackson to breakeven, assuming that Jackson sells five jet boats for every two ski boats sold?
Question 148
Multiple Choice
Which of the following costs is considered a period cost under variable costing?
Question 149
Multiple Choice
Mist Company sells two products-A and B. Mist predicts that it will sell 2,500 units of A and 1,500 units of B during the next period. The unit contribution margins are $3.50 and $4.80, respectively. What is the weighted-average unit contribution margin?
Question 150
Multiple Choice
Antique Works is owned and operated by a craftsman who makes replicas of historic firearms for museums, sportsmen, and collectors. He is currently producing 40 flintlock muskets per month. Cost data are as follows:
If Antique expects to sell 40 units per month, how much is his margin of safety expressed in sales revenue?
Question 151
True/False
Under variable costing, fixed manufacturing overhead costs are treated as a product cost.
Question 152
True/False
Variable costing cannot be used for preparing financial reports for external users, such as investors and creditors.
Question 153
Multiple Choice
Which of the following is true of absorption costing?
Question 154
Multiple Choice
Pep Soda, a local convenience store, sells soft drinks. It sells two large drinks for every small drink. A large drink sells for $1.50 with a variable cost of $0.60. A small drink sells for $1.00 with a variable cost of $0.50. The weighted average contribution margin is: (Round your intermediate calculations and final answer to two decimal places)
Question 155
True/False
The only difference between absorption costing and variable costing in the determination of product costs is the way fixed manufacturing overhead costs are treated.
Question 156
True/False
The primary focus of a contribution margin income statement is on gross profit.
Question 157
True/False
Under variable costing, the fixed manufacturing overhead costs are classified as period costs and are expensed in the period in which they are incurred.
Question 158
Multiple Choice
Which of the following is true of variable costing?
Question 159
Multiple Choice
Divine Foods produces a gourmet condiment which sells for $16 per unit. Variable costs are $6 per unit, and fixed costs are $5,000 per month. If Divine expects to sell 1,500 units, compute the margin of safety in units.