Solved

Atlace Manufacturers Uses a Standard Costing System *Allocated Based on Direct Labor Hours

Question 169

Essay

Atlace Manufacturers uses a standard costing system. Data on standard costs and actual costs are as follows:
 Direct materials:  Standard  Actual  Raw material units per unit of output 2.03.3 Price per unit of raw material $5.00$4.80 Materials cost per unit $10.00$16.00 Number of units 3,0003,000 Direct materials cost $30,000$48,000\begin{array} { l r r } \text { Direct materials: } & \text { Standard } & \text { Actual } \\ \text { Raw material units per unit of output } & 2.0 & 3.3 \\ \text { Price per unit of raw material } & \$ 5.00 & \$ 4.80 \\ \text { Materials cost per unit } & \$ 10.00 & \$ 16.00 \\ \text { Number of units } & 3,000 & 3,000 \\ \text { Direct materials cost } & \$ 30,000 & \$ 48,000 \end{array}
 Direct labor:  Standard  Actual  Hours per unit 0.50.4 Cost per hour $18.00$20.00 Labor cost per unit $9.00$8.00 Number of units 3,0003,000 Direct labor cost $27,000$24,000\begin{array} { l r r } \text { Direct labor: } & \text { Standard } & \text { Actual } \\ \text { Hours per unit } & 0.5 & 0.4 \\ \text { Cost per hour } & \$ 18.00 & \$ 20.00 \\ \text { Labor cost per unit } & \$ 9.00 & \$ 8.00 \\ \text { Number of units } & 3,000 & 3,000 \\ \text { Direct labor cost } & \$ 27,000 & \$ 24,000 \end{array}
 Variable overhead*  Standard  Actual  Hours per unit 0.50.4 Cost per hour $30.00$29.00 Variable overhead cost per unit $15.00$11.60 Number of units 3,0003,000 Variable overhead cost $45,000$34,800\begin{array} { l r r } \text { Variable overhead* } & \text { Standard } & \text { Actual } \\ \text { Hours per unit } & 0.5 & 0.4 \\ \text { Cost per hour } & \$ 30.00 & \$ 29.00 \\ \text { Variable overhead cost per unit } & \$ 15.00 & \$ 11.60 \\ \text { Number of units } & 3,000 & 3,000 \\ \text { Variable overhead cost } & \$ 45,000 & \$ 34,800 \end{array}
*allocated based on direct labor hours
 Fixed overhead*  Standard  Actual  Hours per unit 0.50.4 Cost per hour $10.00$9.00 Fixed overhead cost per unit $5.00$3.60 Number of units 3,0003,000 Fixed overhead cost $15,000$10,800\begin{array} { l r r } \text { Fixed overhead* } & \text { Standard } & \text { Actual } \\ \text { Hours per unit } & 0.5 & 0.4 \\ \text { Cost per hour } & \$ 10.00 & \$ 9.00 \\ \text { Fixed overhead cost per unit } & \$ 5.00 & \$ 3.60 \\ \text { Number of units } & 3,000 & 3,000 \\ \text { Fixed overhead cost } & \$ 15,000 & \$ 10,800 \end{array}
*allocated on the basis of direct labor hours
Give journal entry to transfer the cost of units from Work-in-Process Inventory to Finished Goods Inventory.

Correct Answer:

verifed

Verified

\[\begin{array} { | c | r | r ...

View Answer

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents