If you have an income of $40 to spend, commodity 1 costs $4 per unit, and commodity 2 costs $8 per unit, then the equation for your budget line can be written
A) x1/4 + x2/8 = 40.
B) (x1 + x2) /12 = 40.
C) x1 + 2x2 = 10.
D) 5x1 +9x2 = 41.
E) 12(x1 + x2) = 40.
Correct Answer:
Verified
Q48: Murphy used to consume 100 units of
Q49: This weekend, Martha has time to read
Q50: If you have an income of $40
Q51: This weekend, Martha has time to read
Q52: Murphy used to consume 100 units of
Q54: In the economy of Mungo, discussed in
Q55: Thomas consumes coffee (C)and doughnuts (D).His budget
Q56: Felicity is studying economics and political science.She
Q57: Suppose there are two goods, the prices
Q58: In the economy of Mungo, discussed in
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents