Solved

Jeff Company Produces a Part That Is Used in the Manufacture

Question 45

Essay

Jeff Company produces a part that is used in the manufacture of one of its products.The annual costs associated with the production of 11,000 units of this part are as follows:
Direct materials $25,000 Direct labor34,000Variable indirect production costs 65,000Fixed indirect production costs 40,000Total cost $164,000\begin{array} { l } \text {Direct materials }&\$25,000 \\ \text { Direct labor}&34,000 \\ \text {Variable indirect production costs }&65,000\\ \text {Fixed indirect production costs }&40,000 \\ \text {Total cost }&\$164,000 \\\end{array}

A supplier is willing to sell 11,000 units of the part to Jeff Company for $12.50 per unit.When examining the fixed indirect production costs,Jeff Company determines $10,000 is avoidable.
Required:
A) If there are no alternative uses for the facilities, should Jeff Company take advantage of the supplier's offer?
B) If Jeff Company decides to buy the part from the supplier, Jeff Company can rent out the idle facilities for $50,000 per year. Should Jeff Company take advantage of the supplier's offer?

Correct Answer:

verifed

Verified

A)Alternatives:
Make part: ($25,000 + $3...

View Answer

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents