Love-My-Lips Specializes in Manufacturing Lipstick The Direct Labor Time Standard Is 4 Hours Per Case
Love-My-Lips specializes in manufacturing lipstick.Legally Pink,one of more than 75 shades produced by the company,is made from castor oil,beeswax,aloe vera,and a base compound.
For the next 12 months,the company's purchasing agent believes that the cost of ingredients will be as follows:
The direct labor time standard is 4 hours per case at a standard direct labor rate of $10.00 per hour.The standard overhead rates are $16.00 per direct labor hour for the standard variable overhead rate and $12.00 per direct labor hour for the standard fixed overhead rate.
a. Using these production standards, compute the standard unit cost of direct materials per case of Legally Pink lipstick if it takes 0.4 gallon of castor oil, 1 pound of beeswax, 0.2 gallon of aloe vera, and 1 gallon of base compound to produce one case.
b. Using the standard unit cost of direct materials per case determined in (a) and the production standards given for direct labor and overhead, compute the standard unit cost of one case of Legally Pink lipstick.
Correct Answer:
Verified
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q107: Which of the following statements is not
Q111: The Silent Door Company manufactures soundproof doors.Each
Q113: Fantastic Lips,Inc.,specializes in manufacturing lipstick.Racy Red,one
Q114: Outdoors, Inc., manufactures steel hitches for camping
Q115: Prepare a flexible budget for 8,000,9,000,and
Q118: Managers are constantly comparing the costs of
Q119: The effective evaluation of managers' performance depends
Q119: Discuss standard costing.As part of your discussion,define
Q120: Discuss the keys to preparing a performance
Q121: Krane Company has a standard costing
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents