Digby Company manufactured and sold 37,000 units of its product at a price of $93 per unit.Total variable cost per unit is $60,consisting of $58 in variable production cost and $2 in variable selling and administrative cost.Fixed costs of manufacturing are $350,000.
a.Compute the manufacturing margin for the company under variable costing.
b.Compute the contribution margin based on this data.
c.Compute the gross margin under absorption costing.
Correct Answer:
Verified
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q158: What is the formula to compute manufacturing
Q159: Identify the treatment of each of the
Q160: Home Base,Inc.reports the following production cost information:
Q161: Wrap-It Company,a manufacturer of wrapping paper,began operations
Q162: State Industries has the following information for
Q164: Countdown Inc.sold 17,000 units of its product
Q165: Home Base,Inc.reports the following production cost information:
Q166: Castaway Company reports the following first year
Q167: A company reports the following information regarding
Q168: Castaway Company reports the following first year
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents