The standard amount of materials required to make one unit of Product Q is 4 pounds.Tusa's static budget showed a planned production of 3,800 units.During the period,the company actually produced 4,100 units of product.The actual amount of materials used averaged 3.9 pounds per unit.The standard price of material is $1 per pound.Based on this information,the materials usage variance was:
A) $410 favorable.
B) $380 unfavorable.
C) $410 unfavorable.
D) $380 favorable.
Correct Answer:
Verified
Q25: All of the following factors should influence
Q26: The Russell Company provides the following
Q27: Global Company makes a product that is
Q28: Abbot Company spent less than expected for
Q29: White Company budgeted for $200,000 of fixed
Q31: Standard cost systems facilitate the management practice
Q32: Which of the following equations can be
Q33: The Russell Company provides the following
Q34: White Company budgeted for $200,000 of fixed
Q35: Which range of difficulty should normally be
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents