Solved

The Normal Selling Price of Our Product Is $42 Per

Question 72

Multiple Choice

The normal selling price of our product is $42 per unit. The costs of production are direct materials, $8; direct labor, $6; variable overhead, $7; and fixed overhead, $4 (based on normal capacity) . The company has received a special order for 11,900 units at a unit sales price of $23. There is ample unused capacity to fill the order and $1 per unit will be incurred for additional freight costs. If the order is accepted, operating income will


A) increase by $11,900.
B) decrease by $35,700.
C) increase by $23,800.
D) decrease by $23,800.

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents