A manual process takes 36 minutes of direct labour time and 12 kg of material to make a product.Automating the process requires 24 minutes of machine time and 10 kg of material.The cost per labour hour is $18,the cost per machine hour is $14,and the cost per kilogram of materials is $22.What is the non-value-added cost per unit?
A) $5.60 per unit
B) $10.80 per unit
C) $44.00 per unit
D) $49.20 per unit
Correct Answer:
Verified
Q36: Which of the following is NOT a
Q37: The receiving department of Powen has
Q38: What is the term for a list
Q39: Tigra Company manufactures engines. Tigra produces
Q42: Which of the following is NOT a
Q43: Using the original design,a machine requires 24
Q45: What is the term for activities that
Q46: Moustache Manufacturing has two classes of
Q69: A company has two inspectors, each earning
Q113: A product currently requires eight moves. By
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents