Solved

Arche Produces a Product with the Following Per Unit Costs  Direct materials $17 Direct labour 11 Overhead 12\begin{array}{lr}\text { Direct materials } & \$ 17 \\\text { Direct labour } & 11 \\\text { Overhead } & 12\end{array}

Question 160

Essay

Arche produces a product with the following per unit costs.
Last year,Arche produced and sold 3,000 units at a sales price of $80 each.Total selling and administrative expenses were $25,000.
Required: Solve for the following:
 Direct materials $17 Direct labour 11 Overhead 12\begin{array}{lr}\text { Direct materials } & \$ 17 \\\text { Direct labour } & 11 \\\text { Overhead } & 12\end{array} A. total cost of goods sold for last year
B. operating income for last year
C. total gross margin for last year
D. prime cost per unit

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents