Pure Corporation Makes a Product with the Following Standard Costs
Question 124
Question 124
Essay
Pure Corporation makes a product with the following standard costs: Imputs Direct materials Direct labor Variable overhead Standard Quantiy or Hours 4.3 pounds 0.7 hours 0.7 hours Standard Price or Rate $6.00 per pound $20.00 per hour $2.00 per hour Standard Cost Per Unit $25.80$14.00$1.40 The company reported the following results concerning this product in September. Originally budgeted output Actual output Raw materials used in production Purchases of raw materials Actual direct labor-hours Actual cost of raw materials purchases Actual direct labor cost Actual variable overhead cost 1,900 units 1,700 units 7,210 pounds 7,600 pounds 1,260 hours $43,320$25,578$2,394 The company applies variable overhead on the basis of direct labor-hours.The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased.Required: a.Compute the materials quantity variance.b.Compute the materials price variance.c.Compute the labor efficiency variance.d.Compute the direct labor rate variance.e.Compute the variable overhead efficiency variance.f.Compute the variable overhead rate variance.
Correct Answer:
Verified
a.Materials quantity variance = SP(AQ - ...
View Answer
Unlock this answer now Get Access to more Verified Answers free of charge