Division S sells its product to unrelated parties at a price of $20 per unit.It incurs variable costs of $7 per unit and has fixed costs of $50,000 per month.Monthly production is generally 10,000 units.Division B uses Division S's product in its operations.It can purchase the units from Division S at $20 per unit,but must pay a $1.50 per unit in shipping costs.Alternatively,Division B can buy from Division S's competition at a delivered price of $21 per unit.Required:
a.From the company's perspective,should Division B purchase the units internally or externally? Assume Division S has ample capacity to handle all of Division B's needs.b.Would your answer change if Division S can sell everything it produces to outside customers?
Correct Answer:
Verified
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q108: The following information is available for
Q109: Division N has asked Division M of
Q110: The Measurement Division of Flow Co.produces
Q111: Division A of Spangler Company expects the
Q112: Veritron Division of Argos Inc.has a
Q114: Calvin Machinery Company manufactures heavy-duty equipment
Q115: Table Lake Cruises Inc. ,operates two divisions:
Q116: The following costs exist for Wiring
Q117: Macon Motor Works has just acquired
Q118: Allentown Division of Sparks Inc.transfers its
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents