Laredo manufactures Nuts and Bolts from a joint process (cost = $80,000) . Five thousand pounds of Nuts can be sold at split-off for $20 per pound; ten thousand pounds of Bolts can be sold at split-off for $15 per pound. For product costing purposes Laredo allocates joint costs using the relative sales value method.
The amount of joint cost allocated to Nuts would be:
A) $32,000.
B) $40,000.
C) $48,000.
D) $60,000.
E) $80,000.
Correct Answer:
Verified
Q42: Lido manufactures A and B from a
Q43: Ortega Interiors provides design services to residential
Q44: Indiana Corporation has $200,000 of joint processing
Q45: Lido manufactures A and B from a
Q45: When deciding whether to sell a product
Q49: Product costs incurred after the split-off point
Q50: Occular is studying whether to drop a
Q51: HiTech manufactures two products: Regular and Super.
Q63: Product costs incurred before the split-off point
Q69: A firm that decides to emphasize those
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents