Teich Inc.is considering whether to continue to make a component or to buy it from an outside supplier.The company uses 15, 000 of the components each year.The unit product cost of the component according to the company's absorption cost accounting system is given as follows: Assume that direct labor is a variable cost.Of the fixed manufacturing overhead, 10% is avoidable if the component were bought from the outside supplier;the remainder is not avoidable.In addition, making the component uses 3 minutes on the machine that is the company's current constraint.If the component were bought, time would be freed up for use on another product that requires 6 minutes on this machine and that has a contribution margin of $8.10 per unit. When deciding whether to make or buy the component, what cost of making the component should be compared to the price of buying the component?
A) $15.55 per unit
B) $11.50 per unit
C) $19.15 per unit
D) $15.10 per unit
Correct Answer:
Verified
Q64: Gwinnett Barbecue Sauce Corporation manufactures a specialty
Q65: Tish Corporation produces a part used in
Q67: Wiacek Corporation has received a request for
Q68: Fahringer Corporation makes three products that use
Q71: A customer has requested that Gamba Corporation
Q72: Consider the following production and cost data
Q73: Hoang Corporation makes three products that use
Q74: Farnsworth Television makes and sells portable television
Q78: Crooks Corporation processes sugar beets in batches
Q79: Palinkas Cane Products, Inc., processes sugar cane
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents