Solved

The Odle Company Makes and Sells a Single Product Called

Question 38

Multiple Choice

The Odle Company makes and sells a single product called a Kitt. Odle uses a standard costing system. Each Kitt has a standard cost of 5 pounds of material at $12 per pound and 0.9 direct labor-hours at $15 per hour. There were no inventories of any kind on June 1. During June, the following events occurred:

• Purchased 17,000 pounds of material at a total cost of $190,000.
• Used 15,000 pounds of material to produce 2,400 Kitts.
• Used 1,900 hours of direct labor time at a total cost of $38,000.
-Odle Company purchased material on account.The entry to record the purchase of materials will include a:


A) credit to Work in Process.
B) debit to Accounts Receivable.
C) credit to Accounts Payable.
D) credit to Raw Materials Inventory.

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents