Solved

A Company Had 270 Units of Inventory at a Cost

Question 152

Multiple Choice

A company had 270 units of inventory at a cost of $154 each on March 1. On March 5, the company purchased 470 units of inventory for $174 each. On March 10, the company purchased 170 units for $214 each. On March 20, 540 units were sold. Given this information, determine the cost of the 540 units sold using the weighted average periodic inventory method. (Do not round your intermediate calculations; round the final answer to nearest dollar amount.)


A) $64,949.
B) $70,380.
C) $72,380.
D) $94,791.
E) $96,791.

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents