Lien, the proprietor of a grocery store, prepares her Deluxe Nut Combo by mixing various ingredients she buys in bulk. Her recipe calls for 5 kg of peanuts, 2 kg of cashews, 1 kg of almonds, 500 g of sunflower seeds, 400 g of raisins, and 300 g of Smarties. In order to set the retail price at 150% of her cost, Lien must determine her cost based on the average wholesale price of the ingredients. These prices are $2.95/kg for peanuts, $9.50/kg for cashews, $11.50/kg for almonds, $2.75/kg for sunflower seeds, $3.60/kg for raisins, and $6.40/kg for Smarties.
a) What is Lien's average cost per 100 g of her Deluxe Nut Combo?
b) What is her retail price per 100 g?
Correct Answer:
Verified
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q18: Evaluate (8 ¸ 5 - 2) ¸
Q131: Evaluate the following: Q132: Calculate the total amount, including both GST Q133: a) What percentage is the HST of Q134: One year ago, Ming allocated the funds Q135: a) Express a property tax increase of Q139: Johnston Distributing, Inc. files quarterly GST returns. Q140: Preston bought gasoline for his truck four Q341: Suppose a group of consumers spends 30% Q357: Marion receives a monthly base salary of
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents