Deck 10: Input Demand: the Labor and Land Markets

Full screen (f)
exit full mode
Question
Comment on the following statement: "A firm's demand for labor can be affected by the availability of other inputs."
Use Space or
up arrow
down arrow
to flip the card.
Question
What does the productivity of an input measure?
Question
What happens when a firm encounters diminishing returns? What causes diminishing returns?
Question
What role do households play in the market for inputs? What role do firms play?
Question
If barbers in Mexico are just a productive as their counterparts in the United States then why do they earn lower wages?
Question
What is the shape of a firm's marginal revenue product curve? Why does it look this way?
Question
Use Table 10.1 to answer the following question. Construct a marginal product table from the information listed in the table and explain where diminishing marginal productivity sets in.
Question
Assume Ford Motor company purchases a robot that can do the welding work of ten union workers. If the robot is a perfect substitute for labor what can we be sure is true about the annual cost of using and maintaining one robot?
Question
What is measured by marginal revenue product?
Question
What is the marginal product of labor?
Question
A firm producing cotton fabric reports the following production information:
A firm producing cotton fabric reports the following production information:   Does this production function exhibit diminishing returns? Explain.<div style=padding-top: 35px> Does this production function exhibit diminishing returns? Explain.
Question
Why is the demand for an input considered a derived demand?
Question
The American Pencil company produces pencils in a purely competitive market. The price of pencils is 10 cents. Hourly output varies with the amount of labor hired as follows:
The American Pencil company produces pencils in a purely competitive market. The price of pencils is 10 cents. Hourly output varies with the amount of labor hired as follows:   Fill in the columns for marginal product of labor and marginal revenue product.<div style=padding-top: 35px> Fill in the columns for marginal product of labor and marginal revenue product.
Question
Using Figure 10.1 above is it possible to determine the price that this product is selling for if it is being sold in a competitive market? If so what is that price?
Question
Assume that a traffic ticket attorney is no more productive today than he was 10 years ago but he is now earning 50% more in salary. How do you explain this apparent paradox?
Question
Use Table 10.1 to answer the following question. Construct a marginal revenue product table from the information listed in the table assuming that the firm can sell its product in a purely competitive market at value added price of $.50.
Question
Fred's Pizza Palace sells pizzas in a competitive market. The price of the pizzas is $1.25 each. Hourly output varies with the amount of labor hired as follows:
Fred's Pizza Palace sells pizzas in a competitive market. The price of the pizzas is $1.25 each. Hourly output varies with the amount of labor hired as follows:   Fill in the columns for marginal product of labor and marginal revenue product.<div style=padding-top: 35px> Fill in the columns for marginal product of labor and marginal revenue product.
Question
A firm producing hard drives for the Apple IPhone reports the following production information:
A firm producing hard drives for the Apple IPhone reports the following production information:   Does this production function exhibit diminishing returns? Explain. If so, at which worker is this taking place?<div style=padding-top: 35px> Does this production function exhibit diminishing returns? Explain. If so, at which worker is this taking place?
Question
What determines how much labor a household will supply?
Question
Using Figure 10.2 determine the number of workers that a representative firm would wish to hire. Explain your answer.
Question
Frank's Burgers employs workers in a competitive market. It currently has 15 employees. The marginal revenue product of the 15th worker hired is $8.50 per hour. The market equilibrium wage is $10 per hour. Is this firm maximizing profit? Explain.
Question
Assume that you start by hiring one worker at a time. Each time you hire an additional worker the average productivity remains the same. What does this imply about the marginal productivity of each worker that you hire? What will the marginal productivity function look like when graphed?
Question
A firm purchasing labor in a competitive market has the following marginal revenue product curve: A firm purchasing labor in a competitive market has the following marginal revenue product curve:   How many workers should the firm hire if the wage is $15? What if the wage falls to $12? Explain.<div style=padding-top: 35px> How many workers should the firm hire if the wage is $15? What if the wage falls to $12? Explain.
Question
What does it mean when an economist says that a firm is buying labor in a competitive market?
Question
Graphically illustrate and explain the effect of an increase in the wage rate on the demand curve for labor.
Question
A firm producing three-ring binders reports the following production information:
A firm producing three-ring binders reports the following production information:   The binders sell in a competitive market at a price of $0.15 each. The firm hires workers in a competitive labor market at a wage of $10 per hour. The firm is currently hiring two workers and is considering hiring a third worker. What would you recommend the firm do? Why?<div style=padding-top: 35px> The binders sell in a competitive market at a price of $0.15 each. The firm hires workers in a competitive labor market at a wage of $10 per hour. The firm is currently hiring two workers and is considering hiring a third worker. What would you recommend the firm do? Why?
Question
How is a competitive firm's demand for labor derived when labor is the firm's only variable factor of production in the short run?
Question
A firm purchasing labor in a competitive market has the following marginal revenue product curve: A firm purchasing labor in a competitive market has the following marginal revenue product curve:   The current equilibrium wage is $10 and the firm is currently hiring 6 workers. The manager tells you that he is considering hiring another worker and asks your advice. Should he? Explain.<div style=padding-top: 35px> The current equilibrium wage is $10 and the firm is currently hiring 6 workers. The manager tells you that he is considering hiring another worker and asks your advice. Should he? Explain.
Question
If the firm is using only one variable input, explain why the condition W = MRPL is the same condition as P = MC.
Question
What is the price of a unit of labor in a competitive labor market?
Question
Using Table 10.2 above calculate the unit cost of production for each type of technology assuming that the price of capital and labor are both $1 each per unit of input. Which technology would the firm use and why? Using Table 10.2 above calculate the unit cost of production for each type of technology assuming that the price of capital and labor are both $1 each per unit of input. Which technology would the firm use and why?  <div style=padding-top: 35px>
Question
People often complain bitterly when they learn that CEOs of non-profit companies like the United Way or the Red Cross earn salaries commensurate to what could be earned in by CEOs employed by for-profit companies? Is this complaint valid? Explain.
Question
If a dot com start-up company hires a Web designer at a salary of $100,000 per year, and the company sells no additional Web designs during the year and does not increase the price it charges for its Web designs, what is the marginal revenue product of this Web designer? What type of returns to scale does this example illustrate?
Question
According to the text, what economic principle justifies the high salaries of some
Professional athletes?
Question
Affiliated Plastics Corporation sells bubble wrap for shipping in a competitive market. The price of the bubble wrap is $3 each. Hourly output varies with the amount of labor hired as follows:
Affiliated Plastics Corporation sells bubble wrap for shipping in a competitive market. The price of the bubble wrap is $3 each. Hourly output varies with the amount of labor hired as follows:   Fill in the columns for marginal product of labor and marginal revenue product.<div style=padding-top: 35px> Fill in the columns for marginal product of labor and marginal revenue product.
Question
Explain the three fundamental decisions that firms in perfectly competitive markets must make. Explain how these decisions are interrelated.
Question
Bobby's Barber Shop sells haircuts in a competitive market. The price of a haircut is $10.00 each. Daily output varies with the amount of labor hired as follows:
Bobby's Barber Shop sells haircuts in a competitive market. The price of a haircut is $10.00 each. Daily output varies with the amount of labor hired as follows:   Fill in the columns for total revenue and marginal revenue product. If the wage for a barber is $50 per day, how many barbers should the barbershop employ? Explain.<div style=padding-top: 35px> Fill in the columns for total revenue and marginal revenue product. If the wage for a barber is $50 per day, how many barbers should the barbershop employ? Explain.
Question
XYZ Corporation sells boxes in a competitive market. The price of the boxes is $2 each. Hourly output varies with the amount of labor hired as follows:
XYZ Corporation sells boxes in a competitive market. The price of the boxes is $2 each. Hourly output varies with the amount of labor hired as follows:   Fill in the columns for marginal product of labor and marginal revenue product.<div style=padding-top: 35px> Fill in the columns for marginal product of labor and marginal revenue product.
Question
The profit-maximizing rule for a perfectly competitive firm when choosing its level of output is to produce where price is equal to marginal cost. The profit-maximizing rule for a firm hiring labor in a perfectly competitive labor market is to hire workers up to the point where the marginal revenue product equal to the market wage. How are these two rules related to one another?
Question
Niko's Sandwich Shop sells sandwiches in a competitive market. The price of the sandwiches is $0.50 each. Hourly output varies with the amount of labor hired as follows:
Niko's Sandwich Shop sells sandwiches in a competitive market. The price of the sandwiches is $0.50 each. Hourly output varies with the amount of labor hired as follows:   Fill in the columns for total revenue and marginal revenue product.<div style=padding-top: 35px> Fill in the columns for total revenue and marginal revenue product.
Question
What does it mean for two inputs to be complements? Give an example that describes how
labor and capital can be complementary inputs.
Question
The manager of a baseball team wants to hire a new pitcher for $4 million per year. Under what circumstances would it make sense for the team to do so?
Question
What is the factor substitution effect?
Question
Using Table 10.2 above calculate the unit cost of production for each type of technology assuming that the price of capital is $1 per unit and the price of labor is $2 per unit. Which technology would the firm use and why?
Question
Why is it more difficult for a firm to calculate the marginal revenue product of a player in the industry of professional sports versus that of a worker in a competitive manufacturing industry?
Question
A firm producing compact discs reports the following production information:
A firm producing compact discs reports the following production information:   The compact discs sell in a competitive market at a price of $0.20 per box. The firm hires workers in a competitive labor market at a wage of $12 per hour. The firm is currently hiring four workers and is considering hiring a fifth worker. What would you recommend the firm do? Why?<div style=padding-top: 35px> The compact discs sell in a competitive market at a price of $0.20 per box. The firm hires workers in a competitive labor market at a wage of $12 per hour. The firm is currently hiring four workers and is considering hiring a fifth worker. What would you recommend the firm do? Why?
Question
Comment on the following statement: "As the market wage rises, the firm is likely to hire less labor."
Question
Explain the output and factor substitution effects of an increase in the price of capital on the Demand for labor by a firm that produces output using both capital and labor.
Question
Comment on the following statement: "The output effect and the factor substitution effect work in opposite directions, so it is possible that a decrease in the wage rate can lead to a decrease in the amount of labor hired."
Question
A firm producing bottled water reports the following production information:
A firm producing bottled water reports the following production information:   The bottled water sells in a competitive market at a price of 10 cents per gallon. The firm hires workers in a competitive labor market at a wage of $7 per hour. The firm is currently hiring 20 workers and is considering hiring another 10. What would you recommend the firm do? Why?<div style=padding-top: 35px> The bottled water sells in a competitive market at a price of 10 cents per gallon. The firm hires workers in a competitive labor market at a wage of $7 per hour. The firm is currently hiring 20 workers and is considering hiring another 10. What would you recommend the firm do? Why?
Question
Explain the output effect of a factor price increase.
Question
A firm purchasing labor in a competitive market has the following marginal revenue product curve: A firm purchasing labor in a competitive market has the following marginal revenue product curve:   The market equilibrium wage is $14 and the firm currently employs 12 workers. Is the firm maximizing profit? Explain.<div style=padding-top: 35px> The market equilibrium wage is $14 and the firm currently employs 12 workers. Is the firm maximizing profit? Explain.
Question
Assume that an employer discovers that the marginal revenue product of the last two workers that he has hired is less than the wage rate that he is paying them. He is operating in a purely competitive market in both the output that he sells and the labor that he hires. What would you advise this employer to do and why?
Question
Script Pro produces robots that are sold to retail pharmacies. Among other things the robots print and apply the prescription and auxiliary labels and delivers uncapped vials for final inspection using on-screen drug image verification. The manager of the pharmacy is trying to calm his workers' fear that their jobs are in jeopardy if he starts using these robots. What economic explanation could the manager use to assuage the fears of his employees that their jobs are in jeopardy.
Question
Explain why an employer in a perfectly competitive market will hire more workers when the marginal revenue product is greater than the wage.
Question
Assume that workers in a purely competitive industry are earning a wage rate of $15 and the price of the product they are producing is also $15 what does this imply about the marginal productivity of these workers?
Question
Explain why input demand curves slope downward using the concepts of the factor
substitution effect and the output effect.
Question
A bakery producing bread reports the following production information:
A bakery producing bread reports the following production information:   The bread sells in a competitive market at a price of $0.30 each. The firm hires workers in a competitive labor market at a wage of $7 per hour. How many workers should the firm hire? Explain your answer.<div style=padding-top: 35px> The bread sells in a competitive market at a price of $0.30 each. The firm hires workers in a competitive labor market at a wage of $7 per hour. How many workers should the firm hire? Explain your answer.
Question
A firm producing ink pens reports the following production information:
A firm producing ink pens reports the following production information:   The pens sell in a competitive market at a price of $0.50 per box. The firm hires workers in a competitive labor market at a wage of $9 per hour. How many workers should the firm hire? Explain your answer.<div style=padding-top: 35px> The pens sell in a competitive market at a price of $0.50 per box. The firm hires workers in a competitive labor market at a wage of $9 per hour. How many workers should the firm hire? Explain your answer.
Question
Suppose that the price of capital falls. Does this necessarily imply that the demand for labor will fall? Explain.
Question
Many cities in California have severe land-use laws and ordinances, which effectively take off the market large amounts of land for residential or commercial construction. If the demand for housing increases in these cities without any increase in the stock of housing or commercial buildings then what is the likely impact that this will have on home prices and commercial structures? How might this affect where corporations choose to locate factories?
Question
List four things that can shift the demand for an input.
Question
Use a supply and demand graph to explain why the rent on land is demand determined.
Question
Using a supply and demand curve show what economists mean when they say that land is "demand determined." Explain your answer. Using a supply and demand curve show what economists mean when they say that land is demand determined. Explain your answer.  <div style=padding-top: 35px>
Question
What does it mean for a good to have a demand-determined price?
Question
Alan's Roast House sells roasted peanuts in a competitive market. The firm employs labor at a wage rate of $6 per hour and rents capital for $15 per hour. At its current level of labor and capital, the marginal product of labor is 12 and the marginal product of capital is 40. Is the firm currently maximizing profit? Explain.
Question
HK Sweaters, Incorporated employs labor at a wage rate of $12 per hour and rents capital for $30 per hour. At its current level of labor and capital, the marginal product of labor is 24 and the marginal product of capital is 60. Is the firm currently maximizing profit? Explain.
Question
Mike's Pretzels employs labor at a wage rate of $8 per hour and rents capital for $20 per hour. At its current level of labor and capital, the marginal product of labor is 24 and the marginal product of capital is 55. Is the firm currently maximizing profit? Explain.
Question
What is the profit-maximizing condition for a firm when trying to decide how much land to use for production?
Question
XYZ Corporation operates in perfectly competitive input markets and employs labor, capital, land in its production process. What three conditions must be met for the firm to be maximizing profit?
Question
In what way does land differ from other inputs such as labor and capital?
Question
What is pure rent?
Question
Why might an automobile labor union lobby Congress to place tariffs on labor-saving
devices like automated welding and riveting machines? Why might this be a mistake?
Question
The oldest hamburger chain in the United States is White Castle, which was founded in 1921. Most of their restaurants in the early days were located in urban areas. In the 1950s they lost much of their business to McDonalds and Burger King. They were slow to respond in building restaurants on highways and in suburbs. How did the advent of the highway system in the 1950s alter residential location patterns and how might this have affected the marginal revenue product of burger chains in both urban and suburban areas. Why did sales drop off in the urban areas where White Castle had earned its initial success?
Question
What is technological change?
Question
Suppose that a hurricane destroys part of the tobacco crop in North Carolina. What will happen to the price of tobacco? What will happen to the marginal product of tobacco field workers as a result of the hurricane? Can we tell what will happen to the demand for tobacco field workers? Explain.
Question
Comment on the following statement: "Even though the supply of land is perfectly inelastic, the supply of land in a given use may not be fixed."
Unlock Deck
Sign up to unlock the cards in this deck!
Unlock Deck
Unlock Deck
1/77
auto play flashcards
Play
simple tutorial
Full screen (f)
exit full mode
Deck 10: Input Demand: the Labor and Land Markets
1
Comment on the following statement: "A firm's demand for labor can be affected by the availability of other inputs."
The statement is true. If two inputs are complements, the presence of one will increase the productivity of the other. For example, if capital and labor are complements, the presence of capital will increase the demand for labor. However, it is possible for two inputs to be substitutes for one another. In that case, the presence of one will lead to a drop in the demand for the other.
2
What does the productivity of an input measure?
The productivity of an input measures the amount of output produced per unit of that input.
3
What happens when a firm encounters diminishing returns? What causes diminishing returns?
The firm encounters diminishing returns when the marginal product of variable inputs declines. This occurs because other inputs are unchanged in the short run.
4
What role do households play in the market for inputs? What role do firms play?
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
5
If barbers in Mexico are just a productive as their counterparts in the United States then why do they earn lower wages?
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
6
What is the shape of a firm's marginal revenue product curve? Why does it look this way?
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
7
Use Table 10.1 to answer the following question. Construct a marginal product table from the information listed in the table and explain where diminishing marginal productivity sets in.
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
8
Assume Ford Motor company purchases a robot that can do the welding work of ten union workers. If the robot is a perfect substitute for labor what can we be sure is true about the annual cost of using and maintaining one robot?
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
9
What is measured by marginal revenue product?
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
10
What is the marginal product of labor?
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
11
A firm producing cotton fabric reports the following production information:
A firm producing cotton fabric reports the following production information:   Does this production function exhibit diminishing returns? Explain. Does this production function exhibit diminishing returns? Explain.
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
12
Why is the demand for an input considered a derived demand?
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
13
The American Pencil company produces pencils in a purely competitive market. The price of pencils is 10 cents. Hourly output varies with the amount of labor hired as follows:
The American Pencil company produces pencils in a purely competitive market. The price of pencils is 10 cents. Hourly output varies with the amount of labor hired as follows:   Fill in the columns for marginal product of labor and marginal revenue product. Fill in the columns for marginal product of labor and marginal revenue product.
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
14
Using Figure 10.1 above is it possible to determine the price that this product is selling for if it is being sold in a competitive market? If so what is that price?
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
15
Assume that a traffic ticket attorney is no more productive today than he was 10 years ago but he is now earning 50% more in salary. How do you explain this apparent paradox?
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
16
Use Table 10.1 to answer the following question. Construct a marginal revenue product table from the information listed in the table assuming that the firm can sell its product in a purely competitive market at value added price of $.50.
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
17
Fred's Pizza Palace sells pizzas in a competitive market. The price of the pizzas is $1.25 each. Hourly output varies with the amount of labor hired as follows:
Fred's Pizza Palace sells pizzas in a competitive market. The price of the pizzas is $1.25 each. Hourly output varies with the amount of labor hired as follows:   Fill in the columns for marginal product of labor and marginal revenue product. Fill in the columns for marginal product of labor and marginal revenue product.
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
18
A firm producing hard drives for the Apple IPhone reports the following production information:
A firm producing hard drives for the Apple IPhone reports the following production information:   Does this production function exhibit diminishing returns? Explain. If so, at which worker is this taking place? Does this production function exhibit diminishing returns? Explain. If so, at which worker is this taking place?
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
19
What determines how much labor a household will supply?
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
20
Using Figure 10.2 determine the number of workers that a representative firm would wish to hire. Explain your answer.
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
21
Frank's Burgers employs workers in a competitive market. It currently has 15 employees. The marginal revenue product of the 15th worker hired is $8.50 per hour. The market equilibrium wage is $10 per hour. Is this firm maximizing profit? Explain.
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
22
Assume that you start by hiring one worker at a time. Each time you hire an additional worker the average productivity remains the same. What does this imply about the marginal productivity of each worker that you hire? What will the marginal productivity function look like when graphed?
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
23
A firm purchasing labor in a competitive market has the following marginal revenue product curve: A firm purchasing labor in a competitive market has the following marginal revenue product curve:   How many workers should the firm hire if the wage is $15? What if the wage falls to $12? Explain. How many workers should the firm hire if the wage is $15? What if the wage falls to $12? Explain.
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
24
What does it mean when an economist says that a firm is buying labor in a competitive market?
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
25
Graphically illustrate and explain the effect of an increase in the wage rate on the demand curve for labor.
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
26
A firm producing three-ring binders reports the following production information:
A firm producing three-ring binders reports the following production information:   The binders sell in a competitive market at a price of $0.15 each. The firm hires workers in a competitive labor market at a wage of $10 per hour. The firm is currently hiring two workers and is considering hiring a third worker. What would you recommend the firm do? Why? The binders sell in a competitive market at a price of $0.15 each. The firm hires workers in a competitive labor market at a wage of $10 per hour. The firm is currently hiring two workers and is considering hiring a third worker. What would you recommend the firm do? Why?
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
27
How is a competitive firm's demand for labor derived when labor is the firm's only variable factor of production in the short run?
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
28
A firm purchasing labor in a competitive market has the following marginal revenue product curve: A firm purchasing labor in a competitive market has the following marginal revenue product curve:   The current equilibrium wage is $10 and the firm is currently hiring 6 workers. The manager tells you that he is considering hiring another worker and asks your advice. Should he? Explain. The current equilibrium wage is $10 and the firm is currently hiring 6 workers. The manager tells you that he is considering hiring another worker and asks your advice. Should he? Explain.
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
29
If the firm is using only one variable input, explain why the condition W = MRPL is the same condition as P = MC.
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
30
What is the price of a unit of labor in a competitive labor market?
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
31
Using Table 10.2 above calculate the unit cost of production for each type of technology assuming that the price of capital and labor are both $1 each per unit of input. Which technology would the firm use and why? Using Table 10.2 above calculate the unit cost of production for each type of technology assuming that the price of capital and labor are both $1 each per unit of input. Which technology would the firm use and why?
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
32
People often complain bitterly when they learn that CEOs of non-profit companies like the United Way or the Red Cross earn salaries commensurate to what could be earned in by CEOs employed by for-profit companies? Is this complaint valid? Explain.
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
33
If a dot com start-up company hires a Web designer at a salary of $100,000 per year, and the company sells no additional Web designs during the year and does not increase the price it charges for its Web designs, what is the marginal revenue product of this Web designer? What type of returns to scale does this example illustrate?
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
34
According to the text, what economic principle justifies the high salaries of some
Professional athletes?
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
35
Affiliated Plastics Corporation sells bubble wrap for shipping in a competitive market. The price of the bubble wrap is $3 each. Hourly output varies with the amount of labor hired as follows:
Affiliated Plastics Corporation sells bubble wrap for shipping in a competitive market. The price of the bubble wrap is $3 each. Hourly output varies with the amount of labor hired as follows:   Fill in the columns for marginal product of labor and marginal revenue product. Fill in the columns for marginal product of labor and marginal revenue product.
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
36
Explain the three fundamental decisions that firms in perfectly competitive markets must make. Explain how these decisions are interrelated.
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
37
Bobby's Barber Shop sells haircuts in a competitive market. The price of a haircut is $10.00 each. Daily output varies with the amount of labor hired as follows:
Bobby's Barber Shop sells haircuts in a competitive market. The price of a haircut is $10.00 each. Daily output varies with the amount of labor hired as follows:   Fill in the columns for total revenue and marginal revenue product. If the wage for a barber is $50 per day, how many barbers should the barbershop employ? Explain. Fill in the columns for total revenue and marginal revenue product. If the wage for a barber is $50 per day, how many barbers should the barbershop employ? Explain.
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
38
XYZ Corporation sells boxes in a competitive market. The price of the boxes is $2 each. Hourly output varies with the amount of labor hired as follows:
XYZ Corporation sells boxes in a competitive market. The price of the boxes is $2 each. Hourly output varies with the amount of labor hired as follows:   Fill in the columns for marginal product of labor and marginal revenue product. Fill in the columns for marginal product of labor and marginal revenue product.
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
39
The profit-maximizing rule for a perfectly competitive firm when choosing its level of output is to produce where price is equal to marginal cost. The profit-maximizing rule for a firm hiring labor in a perfectly competitive labor market is to hire workers up to the point where the marginal revenue product equal to the market wage. How are these two rules related to one another?
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
40
Niko's Sandwich Shop sells sandwiches in a competitive market. The price of the sandwiches is $0.50 each. Hourly output varies with the amount of labor hired as follows:
Niko's Sandwich Shop sells sandwiches in a competitive market. The price of the sandwiches is $0.50 each. Hourly output varies with the amount of labor hired as follows:   Fill in the columns for total revenue and marginal revenue product. Fill in the columns for total revenue and marginal revenue product.
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
41
What does it mean for two inputs to be complements? Give an example that describes how
labor and capital can be complementary inputs.
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
42
The manager of a baseball team wants to hire a new pitcher for $4 million per year. Under what circumstances would it make sense for the team to do so?
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
43
What is the factor substitution effect?
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
44
Using Table 10.2 above calculate the unit cost of production for each type of technology assuming that the price of capital is $1 per unit and the price of labor is $2 per unit. Which technology would the firm use and why?
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
45
Why is it more difficult for a firm to calculate the marginal revenue product of a player in the industry of professional sports versus that of a worker in a competitive manufacturing industry?
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
46
A firm producing compact discs reports the following production information:
A firm producing compact discs reports the following production information:   The compact discs sell in a competitive market at a price of $0.20 per box. The firm hires workers in a competitive labor market at a wage of $12 per hour. The firm is currently hiring four workers and is considering hiring a fifth worker. What would you recommend the firm do? Why? The compact discs sell in a competitive market at a price of $0.20 per box. The firm hires workers in a competitive labor market at a wage of $12 per hour. The firm is currently hiring four workers and is considering hiring a fifth worker. What would you recommend the firm do? Why?
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
47
Comment on the following statement: "As the market wage rises, the firm is likely to hire less labor."
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
48
Explain the output and factor substitution effects of an increase in the price of capital on the Demand for labor by a firm that produces output using both capital and labor.
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
49
Comment on the following statement: "The output effect and the factor substitution effect work in opposite directions, so it is possible that a decrease in the wage rate can lead to a decrease in the amount of labor hired."
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
50
A firm producing bottled water reports the following production information:
A firm producing bottled water reports the following production information:   The bottled water sells in a competitive market at a price of 10 cents per gallon. The firm hires workers in a competitive labor market at a wage of $7 per hour. The firm is currently hiring 20 workers and is considering hiring another 10. What would you recommend the firm do? Why? The bottled water sells in a competitive market at a price of 10 cents per gallon. The firm hires workers in a competitive labor market at a wage of $7 per hour. The firm is currently hiring 20 workers and is considering hiring another 10. What would you recommend the firm do? Why?
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
51
Explain the output effect of a factor price increase.
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
52
A firm purchasing labor in a competitive market has the following marginal revenue product curve: A firm purchasing labor in a competitive market has the following marginal revenue product curve:   The market equilibrium wage is $14 and the firm currently employs 12 workers. Is the firm maximizing profit? Explain. The market equilibrium wage is $14 and the firm currently employs 12 workers. Is the firm maximizing profit? Explain.
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
53
Assume that an employer discovers that the marginal revenue product of the last two workers that he has hired is less than the wage rate that he is paying them. He is operating in a purely competitive market in both the output that he sells and the labor that he hires. What would you advise this employer to do and why?
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
54
Script Pro produces robots that are sold to retail pharmacies. Among other things the robots print and apply the prescription and auxiliary labels and delivers uncapped vials for final inspection using on-screen drug image verification. The manager of the pharmacy is trying to calm his workers' fear that their jobs are in jeopardy if he starts using these robots. What economic explanation could the manager use to assuage the fears of his employees that their jobs are in jeopardy.
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
55
Explain why an employer in a perfectly competitive market will hire more workers when the marginal revenue product is greater than the wage.
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
56
Assume that workers in a purely competitive industry are earning a wage rate of $15 and the price of the product they are producing is also $15 what does this imply about the marginal productivity of these workers?
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
57
Explain why input demand curves slope downward using the concepts of the factor
substitution effect and the output effect.
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
58
A bakery producing bread reports the following production information:
A bakery producing bread reports the following production information:   The bread sells in a competitive market at a price of $0.30 each. The firm hires workers in a competitive labor market at a wage of $7 per hour. How many workers should the firm hire? Explain your answer. The bread sells in a competitive market at a price of $0.30 each. The firm hires workers in a competitive labor market at a wage of $7 per hour. How many workers should the firm hire? Explain your answer.
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
59
A firm producing ink pens reports the following production information:
A firm producing ink pens reports the following production information:   The pens sell in a competitive market at a price of $0.50 per box. The firm hires workers in a competitive labor market at a wage of $9 per hour. How many workers should the firm hire? Explain your answer. The pens sell in a competitive market at a price of $0.50 per box. The firm hires workers in a competitive labor market at a wage of $9 per hour. How many workers should the firm hire? Explain your answer.
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
60
Suppose that the price of capital falls. Does this necessarily imply that the demand for labor will fall? Explain.
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
61
Many cities in California have severe land-use laws and ordinances, which effectively take off the market large amounts of land for residential or commercial construction. If the demand for housing increases in these cities without any increase in the stock of housing or commercial buildings then what is the likely impact that this will have on home prices and commercial structures? How might this affect where corporations choose to locate factories?
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
62
List four things that can shift the demand for an input.
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
63
Use a supply and demand graph to explain why the rent on land is demand determined.
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
64
Using a supply and demand curve show what economists mean when they say that land is "demand determined." Explain your answer. Using a supply and demand curve show what economists mean when they say that land is demand determined. Explain your answer.
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
65
What does it mean for a good to have a demand-determined price?
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
66
Alan's Roast House sells roasted peanuts in a competitive market. The firm employs labor at a wage rate of $6 per hour and rents capital for $15 per hour. At its current level of labor and capital, the marginal product of labor is 12 and the marginal product of capital is 40. Is the firm currently maximizing profit? Explain.
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
67
HK Sweaters, Incorporated employs labor at a wage rate of $12 per hour and rents capital for $30 per hour. At its current level of labor and capital, the marginal product of labor is 24 and the marginal product of capital is 60. Is the firm currently maximizing profit? Explain.
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
68
Mike's Pretzels employs labor at a wage rate of $8 per hour and rents capital for $20 per hour. At its current level of labor and capital, the marginal product of labor is 24 and the marginal product of capital is 55. Is the firm currently maximizing profit? Explain.
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
69
What is the profit-maximizing condition for a firm when trying to decide how much land to use for production?
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
70
XYZ Corporation operates in perfectly competitive input markets and employs labor, capital, land in its production process. What three conditions must be met for the firm to be maximizing profit?
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
71
In what way does land differ from other inputs such as labor and capital?
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
72
What is pure rent?
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
73
Why might an automobile labor union lobby Congress to place tariffs on labor-saving
devices like automated welding and riveting machines? Why might this be a mistake?
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
74
The oldest hamburger chain in the United States is White Castle, which was founded in 1921. Most of their restaurants in the early days were located in urban areas. In the 1950s they lost much of their business to McDonalds and Burger King. They were slow to respond in building restaurants on highways and in suburbs. How did the advent of the highway system in the 1950s alter residential location patterns and how might this have affected the marginal revenue product of burger chains in both urban and suburban areas. Why did sales drop off in the urban areas where White Castle had earned its initial success?
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
75
What is technological change?
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
76
Suppose that a hurricane destroys part of the tobacco crop in North Carolina. What will happen to the price of tobacco? What will happen to the marginal product of tobacco field workers as a result of the hurricane? Can we tell what will happen to the demand for tobacco field workers? Explain.
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
77
Comment on the following statement: "Even though the supply of land is perfectly inelastic, the supply of land in a given use may not be fixed."
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
locked card icon
Unlock Deck
Unlock for access to all 77 flashcards in this deck.