Deck 26: Sausages and Cured Foods

Full screen (f)
exit full mode
Question
Which of the following products is not made from soybeans?

A) tempeh
B) miso
C) tahini
D) tofu
Use Space or
up arrow
down arrow
to flip the card.
Question
Which combination is not a good example of complementary proteins?

A) dried legumes and grains
B) milk and grains
C) dried legumes and nuts
D) grains and seeds
Question
Which of the following items does not contain complete protein?

A) millet
B) soybeans
C) quinoa
D) amaranth
Question
Which of the following types of tofu has the softest texture?

A) Japanese cotton tofu
B) Japanese silken tofu
C) Chinese firm tofu
D) Both Japanese silken tofu and Chinese firm tofu
Question
Lacto-vegetarians eat __________________________.

A) plant products only
B) plant products and dairy products
C) plant products, dairy, and fish
D) plant products and eggs
Question
Pesco-vegetarians eat ____________________________.

A) plant products only
B) plant products and eggs
C) plant products and fish
D) plant products, dairy, and eggs
Question
A vegan might not eat products containing sugar because ________________.

A) sugar raises the level of cholesterol in the blood
B) sugar cane is harvested with the use of animal labor
C) some sugar is refined with the use of animal products
D) None of these. Sugar is a plant product, so it can be included in vegan diets.
Question
Three nutrients are of special concern to vegetarians, because their main sources are animal products. These nutrients are __________________.

A) protein, calcium, and vitamin B12
B) protein, iron, and calcium
C) vitamin B12, iron, and calcium
D) calcium, vitamin B6, and protein
Question
Which of the following statement about complementary proteins and amino acids is false?

A) Complementary proteins must be eaten at the same meal to be used effectively by the body.
B) Amino acids are made into proteins in the body by attaching them to form long chains.
C) Most of the different kinds of amino acids can be made in the body so don't need to be included in the diet.
D) Complementary protein foods are foods that, when combined in the body, supply all the essential amino acids.
Question
The most widely eaten grain in the world is ___________.

A) corn
B) wheat
C) soybeans
D) rice
Question
When soybeans are soaked, ground, boiled with water, and strained, the resulting liquid is called ______________.

A) soy milk
B) tempeh
C) lactose
D) miso
Question
In vegan diets, the two most important foods for supplying protein are grains and ________________.

A) dairy products
B) dried legumes
C) seeds
D) nuts
Question
The strongest-tasting type of miso is ____________.

A) red miso
B) white miso
C) hatcho miso
D) akamiso
Question
TVP is made from __________________.

A) soybeans
B) miso
C) dried kidney beans
D) dried eggs
Question
Which of the following can be used in place of classical stock-based sauces in vegan diets?

A) salsas
B) vinaigrettes
C) flavored oils
D) all of these
Question
The main source of calcium in most diets is ________________ .

A) supplements
B) dairy products
C) lean meats
D) fish
Question
Which of the following nutrients is found only in animal products?

A) vitamin B6
B) vitamin B12
C) calcium
D) vitamin C
Question
Which of the following products is frequently pressed and drained to make it drier and firmer?

A) tofu
B) tempeh
C) miso
D) TVP
Question
Which of the following is true about the nutritional properties of TVP?

A) It is high in protein.
B) It is high in fiber.
C) It is low in cholesterol.
D) All of these are true.
Question
Complete proteins are found in ______________.

A) eggs
B) dried legumes
C) brown rice
D) sesame seeds
Question
Which of the following is not a legume?

A) pinto beans
B) chickpeas
C) peanuts
D) sunflower seeds
Question
One disadvantage of using eggs as a source for protein in lacto-ovo-vegetarian diets is that ________________________________.

A) eggs are not eaten by lacto-ovo-vegetarians
B) eggs are low in protein
C) eggs are high in cholesterol
D) none of the above
Question
A menu prepared to fit the diet of ______________ will be eaten by all categories of vegetarians.

A) pesco-vegetarians
B) lacto-ovo-vegetarians
C) vegans
D) lacto-vegetarians
Question
Which nutrient is created in the skin when exposed to sunlight?

A) vitamin D
B) vitamin E
C) vitamin B6
D) vitamin B12
Question
Math (Metric)
For each of the math questions, write the correct answer on the lines below.
-If there are 12 scallions to a bunch, what is the recipe cost of scallions? Assume that the recipe requires 8 scallions and the EP Unit cost is $0.90 per bunch. ______________
Question
Math (Metric)
For each of the math questions, write the correct answer on the lines below.
-The Noodle Bowl with Stir Fried Vegetables recipe requires 4 cloves of garlic and the EP unit cost is $1.60 per kg. A head of garlic weighs 90 grams. If there are 15 cloves of garlic in one head, what is the cost of garlic in the recipe?
Question
Math (Metric)
For each of the math questions, write the correct answer on the lines below.
-To the nearest cent, calculate the total cost of the Noodle Bowl with Stir Fried Vegetables recipe by finding the total cost of each of the remaining ingredients and adding them all together.
Math (Metric) For each of the math questions, write the correct answer on the lines below. -To the nearest cent, calculate the total cost of the Noodle Bowl with Stir Fried Vegetables recipe by finding the total cost of each of the remaining ingredients and adding them all together.  <div style=padding-top: 35px>
Question
Math (Metric)
For each of the math questions, write the correct answer on the lines below.
-Assume that the Noodle Bowl with Stir Fried Vegetables recipe requires 180 grams of red bell pepper and the EP unit cost is $2.20 per kg. By how much will the total cost of red bell pepper increase if we decide to increase the amount to 270 grams?
Question
Math (U.S.)
For each of the math questions, write the correct answer on the lines below.
-If there are 12 scallions to a bunch, what is the recipe cost of scallions? Assume that the recipe requires 4 scallions and the EP Unit cost is $0.90 per bunch. ______________
Question
Math (U.S.)
For each of the math questions, write the correct answer on the lines below.
-The Noodle Bowl with Stir Fried Vegetables recipe requires 4 cloves of garlic and the EP unit cost is $0.80 per pound. A head of garlic weighs 3 ounces. If there are 15 cloves of garlic in one head, what is the cost of garlic in the recipe? ______________
Question
Math (U.S.)
For each of the math questions, write the correct answer on the lines below.
-To the nearest cent, calculate the total cost of the Noodle Bowl with Stir Fried Vegetables recipe by finding the total cost of each of the remaining ingredients and adding them all together. ______________
Math (U.S.) For each of the math questions, write the correct answer on the lines below. -To the nearest cent, calculate the total cost of the Noodle Bowl with Stir Fried Vegetables recipe by finding the total cost of each of the remaining ingredients and adding them all together. ______________  <div style=padding-top: 35px>
Question
Math (U.S.)
For each of the math questions, write the correct answer on the lines below.
-Assume that the Noodle Bowl with Stir Fried Vegetables recipe requires 6 ounces of red bell pepper and the EP unit cost is $1.10 per pound. By how much will the total cost of red bell pepper increase if we decide to increase the amount to 9 ounces? ______________
Unlock Deck
Sign up to unlock the cards in this deck!
Unlock Deck
Unlock Deck
1/32
auto play flashcards
Play
simple tutorial
Full screen (f)
exit full mode
Deck 26: Sausages and Cured Foods
1
Which of the following products is not made from soybeans?

A) tempeh
B) miso
C) tahini
D) tofu
tahini
2
Which combination is not a good example of complementary proteins?

A) dried legumes and grains
B) milk and grains
C) dried legumes and nuts
D) grains and seeds
grains and seeds
3
Which of the following items does not contain complete protein?

A) millet
B) soybeans
C) quinoa
D) amaranth
millet
4
Which of the following types of tofu has the softest texture?

A) Japanese cotton tofu
B) Japanese silken tofu
C) Chinese firm tofu
D) Both Japanese silken tofu and Chinese firm tofu
Unlock Deck
Unlock for access to all 32 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
5
Lacto-vegetarians eat __________________________.

A) plant products only
B) plant products and dairy products
C) plant products, dairy, and fish
D) plant products and eggs
Unlock Deck
Unlock for access to all 32 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
6
Pesco-vegetarians eat ____________________________.

A) plant products only
B) plant products and eggs
C) plant products and fish
D) plant products, dairy, and eggs
Unlock Deck
Unlock for access to all 32 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
7
A vegan might not eat products containing sugar because ________________.

A) sugar raises the level of cholesterol in the blood
B) sugar cane is harvested with the use of animal labor
C) some sugar is refined with the use of animal products
D) None of these. Sugar is a plant product, so it can be included in vegan diets.
Unlock Deck
Unlock for access to all 32 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
8
Three nutrients are of special concern to vegetarians, because their main sources are animal products. These nutrients are __________________.

A) protein, calcium, and vitamin B12
B) protein, iron, and calcium
C) vitamin B12, iron, and calcium
D) calcium, vitamin B6, and protein
Unlock Deck
Unlock for access to all 32 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
9
Which of the following statement about complementary proteins and amino acids is false?

A) Complementary proteins must be eaten at the same meal to be used effectively by the body.
B) Amino acids are made into proteins in the body by attaching them to form long chains.
C) Most of the different kinds of amino acids can be made in the body so don't need to be included in the diet.
D) Complementary protein foods are foods that, when combined in the body, supply all the essential amino acids.
Unlock Deck
Unlock for access to all 32 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
10
The most widely eaten grain in the world is ___________.

A) corn
B) wheat
C) soybeans
D) rice
Unlock Deck
Unlock for access to all 32 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
11
When soybeans are soaked, ground, boiled with water, and strained, the resulting liquid is called ______________.

A) soy milk
B) tempeh
C) lactose
D) miso
Unlock Deck
Unlock for access to all 32 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
12
In vegan diets, the two most important foods for supplying protein are grains and ________________.

A) dairy products
B) dried legumes
C) seeds
D) nuts
Unlock Deck
Unlock for access to all 32 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
13
The strongest-tasting type of miso is ____________.

A) red miso
B) white miso
C) hatcho miso
D) akamiso
Unlock Deck
Unlock for access to all 32 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
14
TVP is made from __________________.

A) soybeans
B) miso
C) dried kidney beans
D) dried eggs
Unlock Deck
Unlock for access to all 32 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
15
Which of the following can be used in place of classical stock-based sauces in vegan diets?

A) salsas
B) vinaigrettes
C) flavored oils
D) all of these
Unlock Deck
Unlock for access to all 32 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
16
The main source of calcium in most diets is ________________ .

A) supplements
B) dairy products
C) lean meats
D) fish
Unlock Deck
Unlock for access to all 32 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
17
Which of the following nutrients is found only in animal products?

A) vitamin B6
B) vitamin B12
C) calcium
D) vitamin C
Unlock Deck
Unlock for access to all 32 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
18
Which of the following products is frequently pressed and drained to make it drier and firmer?

A) tofu
B) tempeh
C) miso
D) TVP
Unlock Deck
Unlock for access to all 32 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
19
Which of the following is true about the nutritional properties of TVP?

A) It is high in protein.
B) It is high in fiber.
C) It is low in cholesterol.
D) All of these are true.
Unlock Deck
Unlock for access to all 32 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
20
Complete proteins are found in ______________.

A) eggs
B) dried legumes
C) brown rice
D) sesame seeds
Unlock Deck
Unlock for access to all 32 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
21
Which of the following is not a legume?

A) pinto beans
B) chickpeas
C) peanuts
D) sunflower seeds
Unlock Deck
Unlock for access to all 32 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
22
One disadvantage of using eggs as a source for protein in lacto-ovo-vegetarian diets is that ________________________________.

A) eggs are not eaten by lacto-ovo-vegetarians
B) eggs are low in protein
C) eggs are high in cholesterol
D) none of the above
Unlock Deck
Unlock for access to all 32 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
23
A menu prepared to fit the diet of ______________ will be eaten by all categories of vegetarians.

A) pesco-vegetarians
B) lacto-ovo-vegetarians
C) vegans
D) lacto-vegetarians
Unlock Deck
Unlock for access to all 32 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
24
Which nutrient is created in the skin when exposed to sunlight?

A) vitamin D
B) vitamin E
C) vitamin B6
D) vitamin B12
Unlock Deck
Unlock for access to all 32 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
25
Math (Metric)
For each of the math questions, write the correct answer on the lines below.
-If there are 12 scallions to a bunch, what is the recipe cost of scallions? Assume that the recipe requires 8 scallions and the EP Unit cost is $0.90 per bunch. ______________
Unlock Deck
Unlock for access to all 32 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
26
Math (Metric)
For each of the math questions, write the correct answer on the lines below.
-The Noodle Bowl with Stir Fried Vegetables recipe requires 4 cloves of garlic and the EP unit cost is $1.60 per kg. A head of garlic weighs 90 grams. If there are 15 cloves of garlic in one head, what is the cost of garlic in the recipe?
Unlock Deck
Unlock for access to all 32 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
27
Math (Metric)
For each of the math questions, write the correct answer on the lines below.
-To the nearest cent, calculate the total cost of the Noodle Bowl with Stir Fried Vegetables recipe by finding the total cost of each of the remaining ingredients and adding them all together.
Math (Metric) For each of the math questions, write the correct answer on the lines below. -To the nearest cent, calculate the total cost of the Noodle Bowl with Stir Fried Vegetables recipe by finding the total cost of each of the remaining ingredients and adding them all together.
Unlock Deck
Unlock for access to all 32 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
28
Math (Metric)
For each of the math questions, write the correct answer on the lines below.
-Assume that the Noodle Bowl with Stir Fried Vegetables recipe requires 180 grams of red bell pepper and the EP unit cost is $2.20 per kg. By how much will the total cost of red bell pepper increase if we decide to increase the amount to 270 grams?
Unlock Deck
Unlock for access to all 32 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
29
Math (U.S.)
For each of the math questions, write the correct answer on the lines below.
-If there are 12 scallions to a bunch, what is the recipe cost of scallions? Assume that the recipe requires 4 scallions and the EP Unit cost is $0.90 per bunch. ______________
Unlock Deck
Unlock for access to all 32 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
30
Math (U.S.)
For each of the math questions, write the correct answer on the lines below.
-The Noodle Bowl with Stir Fried Vegetables recipe requires 4 cloves of garlic and the EP unit cost is $0.80 per pound. A head of garlic weighs 3 ounces. If there are 15 cloves of garlic in one head, what is the cost of garlic in the recipe? ______________
Unlock Deck
Unlock for access to all 32 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
31
Math (U.S.)
For each of the math questions, write the correct answer on the lines below.
-To the nearest cent, calculate the total cost of the Noodle Bowl with Stir Fried Vegetables recipe by finding the total cost of each of the remaining ingredients and adding them all together. ______________
Math (U.S.) For each of the math questions, write the correct answer on the lines below. -To the nearest cent, calculate the total cost of the Noodle Bowl with Stir Fried Vegetables recipe by finding the total cost of each of the remaining ingredients and adding them all together. ______________
Unlock Deck
Unlock for access to all 32 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
32
Math (U.S.)
For each of the math questions, write the correct answer on the lines below.
-Assume that the Noodle Bowl with Stir Fried Vegetables recipe requires 6 ounces of red bell pepper and the EP unit cost is $1.10 per pound. By how much will the total cost of red bell pepper increase if we decide to increase the amount to 9 ounces? ______________
Unlock Deck
Unlock for access to all 32 flashcards in this deck.
Unlock Deck
k this deck
locked card icon
Unlock Deck
Unlock for access to all 32 flashcards in this deck.