expand icon
book Economics for Today 9th Edition by Irvin Tucker cover

Economics for Today 9th Edition by Irvin Tucker

Edition 9ISBN: 978-1305507111
book Economics for Today 9th Edition by Irvin Tucker cover

Economics for Today 9th Edition by Irvin Tucker

Edition 9ISBN: 978-1305507111
Exercise 26
As shown in Exhibit 5, assume that the price of good X is $2 per unit and the price of good Y is $1 per unit, and your budget is $11. If you consume 3 units of good X and 4 units of good Y and maximize total utility, you should consume
A) neither X nor Y.
B) one unit more of X and one unit less of Y.
C) one unit more of Y.
D) one unit more of both X and Y.
E) one unit less of both X and Y. As shown in Exhibit 5, assume that the price of good X is $2 per unit and the price of good Y is $1 per unit, and your budget is $11. If you consume 3 units of good X and 4 units of good Y and maximize total utility, you should consume A) neither X nor Y. B) one unit more of X and one unit less of Y. C) one unit more of Y. D) one unit more of both X and Y. E) one unit less of both X and Y.
Explanation
Verified
like image
like image

Quantity consumed of Good x = 3 units
MU...

close menu
Economics for Today 9th Edition by Irvin Tucker
cross icon