
Cornerstones of Cost Management 2nd Edition by Don Hansen ,Maryanne Mowen
Edition 2ISBN: 978-1111824402
Cornerstones of Cost Management 2nd Edition by Don Hansen ,Maryanne Mowen
Edition 2ISBN: 978-1111824402 Exercise 27
Price Discrimination, Customer Costs
Jorell, Inc., manufactures and distributes a variety of labelers. Annual production of labelers averages 340,000 units. A large chain store purchases about 30 percent of Jorell's production. Several thousand independent retail office supply stores purchase the other 70 percent. Jorell incurs the following costs of production per labeler:
Jorell has two salespeople assigned to the chain store account at a cost of $55,000 each per year. Delivery is made in 1,500 unit batches about three times a month at a delivery cost of $750 per batch. Eight salespeople service the remaining accounts. They call on the stores and incur salary and mileage expenses of approximately $41,000 each. Delivery costs vary from store to store, averaging $0.60 per unit.
Jorell charges the chain store $16.50 per labeler and the independent office supply stores $20 per labeler.
Required:
Is Jorell's pricing policy supported by cost differences in serving the two different classes of customer? Support your answer with relevant calculations. (Round unit costs to the nearest cent.)
Jorell, Inc., manufactures and distributes a variety of labelers. Annual production of labelers averages 340,000 units. A large chain store purchases about 30 percent of Jorell's production. Several thousand independent retail office supply stores purchase the other 70 percent. Jorell incurs the following costs of production per labeler:
Jorell has two salespeople assigned to the chain store account at a cost of $55,000 each per year. Delivery is made in 1,500 unit batches about three times a month at a delivery cost of $750 per batch. Eight salespeople service the remaining accounts. They call on the stores and incur salary and mileage expenses of approximately $41,000 each. Delivery costs vary from store to store, averaging $0.60 per unit.
Jorell charges the chain store $16.50 per labeler and the independent office supply stores $20 per labeler.
Required:
Is Jorell's pricing policy supported by cost differences in serving the two different classes of customer? Support your answer with relevant calculations. (Round unit costs to the nearest cent.)
Explanation
J Company's pricing policy:
Total units...
Cornerstones of Cost Management 2nd Edition by Don Hansen ,Maryanne Mowen
Why don’t you like this exercise?
Other Minimum 8 character and maximum 255 character
Character 255

