Multiple Choice
Ernie has an income of $40 which he plans to spend on cookies and milk. The price of milk is $1 per gallon, and the price of cookies is $2 per dozen. If Ernie buys 12 gallons of milk, how many dozens of cookies will he buy if he spends all of his income?
A) 28
B) 20
C) 14
D) 12
Correct Answer:
Verified
Related Questions